Mjeku: Foshnjet po vdesin nga kjo sëmundje, të gjithë prindërit duhet të jenë në dijeni

2017-11-20 në ora 20:58

Një fëmijë tjetër po lufton për jetën e tij, pasi që departamenti i shëndetit paralajmëron prindërit se numri i rasteve është “shumë më i lartë se mesatarja”.

Një foshnjë ka vdekur pas kontraktimit të një lloji virulent të sëmundjes së meningokokut, transmeton Gazeta Shneta

Departamenti i Shëndetit WA tha të hënën se dy fëmijë të vegjël kishin zhvilluar infeksione të tendosura W dhe një prej tyre kishte vdekur tragjikisht nga sëmundja e tyre.

“Ka pasur katër vdekje nga sëmundja meningokokale në Departamentin e Shëndetit WA në vitin 2017, të gjithë të infektuar me llojin serogrup W të organizmit” shkruhej në një deklaratë të departamentit shëndetësor.

Infeksioni bakterial, i cili ndikon kryesisht tek foshnjat dhe fëmijët e vegjël, mund të jetë vdekjeprurëse brenda disa orësh nëse nuk njihen dhe trajtohen me kohë.

Dimri i vonë dhe pranvera e hershme është sezoni kur sëmundja meningokokale ka tendencë të jetë më e përhapur, edhe pse rastet e paraqitura gjatë gjithë vitit.

Simptomat e sëmundjes së meningokokut mund të përfshijnë fillimin e menjëhershëm të etheve, duart dhe këmbët e ftohta, dhimbjet në gjymtyrë, të vjellura, dhimbje koke, ngurtësi e qafës.

Skuqjet nuk shfaqen gjithmonë ose mund të ndodhë vonë në sëmundje.

Bebet dhe fëmijët shumë të vegjël mund të përjetojnë nervozizëm, të kenë vështirësi në zgjimin, frymëmarrje të shpejtë ose të ngadaltë, diarre, të çara të shpeshta dhe refuzim në të ngrënë.

Sëmundja meningokokale mund të godasë foshnjat, fëmijët dhe të rriturit – kudo, në çdo kohë. Ata që janë më në rrezik janë:

  • Bebet dhe fëmijët deri në moshën 5 vjeç llogariten për dy të tretat e rasteve, për shkak të sistemit imunologjik të tyre më pak të pjekur dhe tendencën për të vënë gjërat në gojën e tyre.
  • Adoleshentët dhe të rinjtë e moshave 15 deri në 24 vjeç janë në rrezik kryesisht për shkak të mënyrës së jetesës sociale, gjë që ka të ngjarë të përfshijë aktivitete intime, të tilla si puthja dhe ndarja e pijeve me të tjerët.

Çfarë duhet bërë nëse dyshohet për memeningkok?

  • Merrni këshilla urgjente mjekësore nga spitali nëse jeni në ndonjë mënyrë të shqetësuar që ju ose dikush që njihni është duke paraqitur simptoma në përputhje me sëmundjen e meningokokut
  • Pacientët me sëmundje meningokokësore kanë nevojë për trajtim urgjent me antibiotikë intravenozë.
  • Nëse shfaqet skuqja, në lidhje me simptoma të tjera të tilla si ethet e larta, telefononi ambulancën për trajtim urgjent.

Si parandalohet?

Përderisa është e këshillueshme që të praktikohet higjiena e mirë për të minimizuar përhapjen e baktereve që shkaktojnë sëmundje dhe shmangia e ndarjes së shisheve të pijeve, ushqimeve, furçave të dhëmbëve dhe shkëlqyesit të buzëve, e vetmja mënyrë efektive për të parandaluar sëmundjen e meningokokut është vaksinimi./Gazeta Shneta/