Mungesa e vitaminës D, katër shenja paralajmëruese që duhet kërkuar në këtë gjendje

2022-01-09 në ora 21:05

Vitamina D është vendimtare për rregullimin e sasisë së kalciumit dhe fosfatit në trup. Kjo ndihmon për të mbajtur kockat, dhëmbët dhe muskujt të shëndetshëm.

Gjatë muajve të ngrohtë, trupi juaj është në gjendje të sintetizojë këtë vitaminë nga rrezet e diellit, prandaj quhet edhe vitamina e ‘diellit’. Megjithatë, mungesa e vitaminës D mund të jetë më e përhapur gjatë dimrit, shkruan Express.co.uk përcjell Gazeta Shneta.

Mungesa e vitaminës D mund të çojë në probleme të ndryshme shëndetësore, duke përfshirë deformime të kockave dhe dhimbje.

Ka edhe arsye të tjera që mund të çojnë në mungesë të vitaminës D në disa persona. Për shembull, nëse jeni me prejardhje afrikane ose aziatike jugore, mund të mos jeni në gjendje të prodhoni mjaftueshëm nga kjo vitaminë nga rrezet e diellit.

Mungesa e vitaminës D mund të jetë e vështirë të dallohet tek të rriturit, por ka disa simptoma.

Sipas Cleveland Clinic, këto janë shenjat e mungesës së vitaminës D:

– Lodhja;

– Dhimbje kockash;

– Dhimbje ose dobësi muskulore;

– Ndryshimet e humorit.

Meqenëse vitamina D ndihmon në mbajtjen e kockave të shëndetshme në mënyra të ndryshme, mungesa e saj mund të shfaqet edhe në këtë zonë. Dhimbja e kockave dhe dhimbja e shpinës janë lidhur me këtë mangësi.

Një studim më i vogël zbuloi se njerëzit me dhimbje në pjesën e poshtme të shpinës përjetuan ashpërsi të shtuar të dhimbjes për shkak të niveleve më të ulëta të vitaminës së diellit.

Një studim tjetër, i botuar në revistën Public Health Nutrition, analizoi 81 studime dhe vuri re se njerëzit me artrit dhe dhimbje muskulore priren të kishin nivele më të ulëta të vitaminës D.

Kur bëhet fjalë për ndryshimet e humorit, Cleveland Clinic thekson se një shenjë mund të jetë depresioni.

Një studim, i botuar në Journal of Affective Disorders, lidhi mungesën e vitaminës D me depresionin tek të moshuarit. /Gazeta Shneta/