Përfitimet shëndetësore që mund të sjellë stërvitja gjatë kohës kur tentoni të mbeteni shtatzënë

2022-07-05 në ora 18:49

Ja se si stërvitja mund të ndihmojë në rritjen e mundësive tuaja për të mbetur shtatzënë në mënyrë të sigurt.

Nëse po pyesni veten se a është e sigurt të ushtroheni kur jeni duke u përpjekur të mbeteni shtatzënë, ja disa lajme të mira:

Fillimi i një rutine stërvitjeje dhe të qenit aktiv është një lëvizje e madhe në drejtimin e duhur kur po përpiqeni të mbeteni shtatzënë.

Ushtrimi, në fund të fundit, luan një rol të madh në shëndetin dhe mirëqenien e përgjithshme dhe mund të ndihmojë në përgatitjen e trupit tuaj për konceptim dhe shtatzëni, shkruan burimi What to Expect përcjell Gazeta Shneta.

Cilat janë përfitimet e ushtrimeve kur jeni duke u përpjekur të mbeteni shtatzënë?

Këto ditë, ekspertët nga grupi si Kolegji Amerikan i Obstetërve dhe Gjinekologëve (ACOG), u bëjnë thirrje grave që presin një fëmijë ose planifikojnë të mbeten shtatzënë të bëhen më aktive fizikisht.

Pse? Stërvitjet e rregullta e sjellin trupin tuaj në formën më të mirë të zhvillimit të foshnjës duke tonifikuar muskujt duke përfshirë zemrën tuaj, e cila duhet të pompojë deri në 50 për qind më shumë gjak për të furnizuar juve dhe fëmijën tuaj në rritje.

Ushtrimi redukton stresin, i cili është treguar nga studime të shumta se bllokon përpjekjet më të mira të konceptimit dhe ju ndihmon të flini më mirë.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Po ashtu, stërvitja e rregullt mund t’ju ndihmojë të mbani një peshë të shëndetshme, gjë që është e rëndësishme pasi shtatzënia nuk është koha për të provuar të humbni kilogramë – dhe të qenit mbipeshë ose obeze gjatë shtatzënisë, pasiqë mund të rrisë rrezikun e komplikimeve si diabeti gestacional dhe preeklampsia.

Pasi të mbeteni shtatzënë, stërvitja ofron shumë përfitime, duke reduktuar rrezikun e komplikimeve të shtatzënisë dhe ashpërsinë e simptomave të zakonshme të shtatzënisë, si dhimbjet e shpinës dhe fryrjet, të gjitha ndërkohë që ka të ngjarë të rrisin zhvillimin e trurit të foshnjës dhe shëndetin e zemrës.

Bonus i madh: Të qenit në formë madje do të ndihmojë që dita e lindjes të shkojë më mirë.

Sa ushtrime duhet të synoni kur përpiqeni të mbeteni shtatzënë?

Ekspertët në të gjithë bordin thonë se gratë që po përpiqen të mbeten shtatzënë ose që tashmë janë shtatzënë duhet të synojnë për një rutinë të moderuar stërvitjeje prej 30 minutash ose më shumë në shumicën (nëse jo të gjitha) ditët e javës.

Mos harroni, tre seanca 10-minutëshe llogariten sa një stërvitje 30-minutëshe.

Përveç opsioneve të dukshme si ushtrimet aerobike, stërvitjet e forcës dhe joga, çdo gjë që e shtyn zemrën tuaj, madje edhe punët e shtëpisë –  janë më mirë për trupin tuaj dhe fëmijën e ardhshëm. /Gazeta Shneta/