Përse teshtini pas seksit? Ja arsyeja

2017-05-15 në ora 17:59

A qeshni, qani, teshtisni, apo qeshni pas momenteve intime? Nuk jeni të vetmit.

Hulumtuesit kanë identifikuar një fenomen – dhe e quajti atë peri-orgazmë – për të përshkruar ndjenjat e pakontrollueshme psikologjike ose fizike që disa njerëz përjetojnë pas seksit.

Simptomat përfshijnë efektet e ngjashme me gripin që zgjasin për ditë, një dhimbje koke tre-orëshe, sulme paniku dhe dhimbje veshi shkruan DailyMail, transmeton Gazeta Shneta.

Nuk është e qartë se sa e zakonshme është, por një studim i vogël i theksuar nga hulumtuesit të cilët kanë raportuar gjetjet e tyre në shqyrtimin e ilaçeve seksuale kanë gjetur se dhjetë nga 47 femrat kanë pasur reagime të tilla.

Tek meshkujt, teshtitja ishte një nga simptomat më të zakonshme.

Raporti nga Universiteti i Merilendit gjithashtu regjistroi se disa njerëz kanë halucinacione ose ndryshime në ndërgjegje.

Është menduar që sjellja e tillë është shkaktuar nga zjarret në sistemin nervor, me sistemin nervor parasimpatik që dërgon sinjale në vende të gabuara.

Raporti tha: “Diversiteti i fenomeneve është i dukshëm dhe ato kanë shumë pak të përbashkëta, përveçse të gjitha ato lidhen me fiziologjinë e orgazmës”./Gazeta Shneta/