Pesha e madhe rrit rrezikun e kancerit të mitrës

2017-04-22 në ora 16:19

Kanceri i mitrës është lloji më i zakonshëm i kancerit riprodhues femëror dhe kanceri i katërt më i zakonshëm i diagnostikuar te gratë, prapa kancerit të gjirit, kancerit të mushkërive dhe kancerit të zorrëve.

Muajin e kaluar, hulumtimi i ri sugjeroi që gratë që kanë peshë më të madhe mund të kenë 1/5-tën e mundësisë të preken nga kanceri i mitrës shkruan The Sun, transmeton Gazeta Shneta.

Hulumtuesit zbuluan se për çdo rritje të përqindjes prej 0.1 në raport, rreziku i zhvillimit të kancerit të mitrës u rrit me 21 për qind, sipas gazetës mjekësore Britanike.

Simptoma më e zakonshme e kancerit të mitrës është gjakderdhja jonormale nga vagjina./Gazeta Shneta/