Problemet që e bëjnë të vështirë humbjen e peshës në të 20-tat

2017-03-10 në ora 10:17

Kjo shkon përtej metabolizmit të ngadalshëm

Ne nuk duhet të ju tregojmë se të humbni peshë në të 20-tat nuk është e njëjtë si në të 40-tat. Arsyeja pse kjo nuk është e lehtë nuk është metabolizmi i ngadalshëm. “Ka shumë arsye pse në shtojmë peshë gjatë jetës sonë”, thotë Karen Ansel, autore e librit “Healing Superfoods for Anti-Aging”.

Trupat tonë dhe mënyra e jetesës janë dukë ndryshuar në mënyrë konstante. “Për të qenë në rrjedha ju duhet të dinin se si ndryshojnë shprehitë dhe trupi juaj ndër vite që të mund t’i ikni kurtheve të shtimit të peshës”, transmeton Gazeta Shneta.

Problemi: Në të 20-tat mund të jetë hera e parë që ju duhet të blini dhe të gatuani ushqimin tuaj – gjë që mund të përfundojë me ju duke ngrenë në vende jashtë shtëpisë.” Në një restorant ju nuk jeni në pozitë të dini se sa vaj përdoret për të pjekur pulën tuaj apo sa dresing ka sallata juaj apo porcionin e ushqimit”, thotë Bonniw Taub-Dix, kreatore e “BetterThanDieting.com”.

Zgjidhja: Merreni përsipër këtë detyrë kur të mundeni. Porositeni dresingun e sallatës në qosh të pjatës dhe kërkoni që pula të piqet pa vaj. Ndaj pjatën e ushqimit me shoqëri ose përgjysmo porcionin dhe gjysmën tjetër paketoje për drekë të ditës së nesërme. Për drekë gjeni një lokal që ofron sallata në porcione të mëdha. “Të gjitha këto gjëra ju ndihmojnë që të kurseni para, kohë dhe kalori”, thotë Taub-Dix.

Problemi: Dietat me numër të vogël të kalorive dhe dietat që i eliminojnë ato largojnë peshën e tepërt në kohë të shkurtër, mirëpo nuk janë afatgjatë ngase ju përfundoni duke ngrenë pa kontroll kur të përfundoj dieta, shton Ansel. “ Është njëri ekstrem ose tjetri”, thotë Ansel, dhe ju i shtoni të gjitha kilet që i keni humbur. Plus asaj, kur ju nuk e ushqeni trupin me kaloritë e nevojshme, trupi juaj e kthen masën muskulare në dhjamë për energji, kështuqë i humbni të dyja. Kjo rezulton në humbjen e muskujve dhe ngadalësimit të metabolizmit, thotë Ansel.

Zgjidhja: Evitoni dietat ekstreme dhe pastruesit me lëngje dhe mos i largoni krejtësisht karbohidratet. “Nëse hani si duhet ju nuk do të keni nevojë për dieta ekstreme”, thotë Ansel. Filloni duke ngrënë fruta ose perime në çdo shujtë. “Perimet zënë vend të konsiderueshëm në pjatën tuaj për më pak kalori, kështuqë do të hani më pak në përgjithësi”, thotë Ansël. Ngjyeni speca dhe karota në humus në kohën e zamrës ose hani një sallatë gjigantë për drekë për të plotësuar numrin e pjatave me perime për një ditë.

Problemi: “Unë shoh shumë gra dukë u munduar të bëhen vegjetariane apo vegane për të humbur peshë, por nuk janë duke e bërë këtë në mënyrë të shëndetshme”, shton Ansel. Nëse nuk e dini se çka përmban një dietë e shëndetshme me perime atëherë ju nuk do të keni kohë që t’i përgatitni ato, e kjo rezulton në një dietë të mbushur me karbohidrate dhe yndyra si picat vegjetariane, makaronat me djathë e të tjera, të gjitha këto që mund të ndihmojnë të shtoni disa kilogramë.

Zgjidhja: Një vlerë ushqyese që mungon në dietat vegjetariane është proteina që ju ngop dhe formon muskujt. Konsumoni më shumë proteina nga fasulet të cilat ofrojnë edhe fibra. Përzieni sikur do ta përzienit mishin, si në sallatë ose Mexican burrito. “Lehtësohuni të hani fasule dhe të jeni të kujdesshëm ndaj sistemit tuaj tretës”, thotë Ansel. /Gazeta Shneta/