Pse bebën tuaj e zë gjumi pas gji-dhënies?

2017-02-23 në ora 20:47

Shkruan: Razije Musa

Nëna të dashura, sërish po iu drejtohem, kësaj radhe në veçanti nënave gji-dhënëse me një tem mjaft të përmendu e cila ka vend për shumë pikëpyetje.

Shpesh jeni ankuar: “Pse bebja po fle sapo po e futi në gji?” Ja disa prej arsyeve:

  1. Për ta ushqyer bebën me qumësht gjiri, duhet fillimisht të përgatitet
  2. Mos të ketë veshje shumë në trup përveç një palë pizhama apo ndonjë nënkëmishë (po flasë për temperaturë dhome).
  3. Pa kapele dhe pa dorëza dhe assesi batanije.
  4. Nëse bebja është e përgjumur largojani çorapet
  5. Zbathja e çorapeve i mundëson bebës të ndjejë freskinë e dhomës dhe mos të mos flejë, por të vazhdojë ushqyerjen.
  6. Nëse nuk i përfillim këto pika dhe bebën e veshim me veshje të trasha dhe e mbulojmë me batanije, atëherë bebja patjetër që fle sepse tensioni i gjakut ulet dhe e refuzon gjirin për ta vazhduar gjumin. /Gazeta Shneta/