Recetë gatimi për bebet 7 muaj e sipër

2018-01-12 në ora 08:57

Ushqimet që forcojnë sistemin imunitar të bebeve, janë të mirëseardhura në këto ditë të ftohta të dimrit.

Prandaj është edhe kjo recetë e shijshme për beben tuaj, 7 muajsh e më lartë.

Kjo pure e shijshme është e mbushur me mollë, karrota dhe portokalle që do të mund ta mbajnë vogëlushin tuaj të shëndetshëm gjatë gjithë  dimrit.

Por ajo që e bënë të veçantë këtë pure janë erëzat, xhinxheri dhe shafrani. Xhinxheri është i njohur për vetitë e tij medicinale dhe për forcimin e sistemit imunitar, ndërsa shafrani është një tjetër erëz që ofron shumë përfitime shëndetësore.

Shafrani përmban një përbërës të quajtur kurkumin i cili krijon disa proteina që janë jetësore për shëndetin tuaj e sidomos për forcimin e sistemit imunitar.

Përbërësit:

⦁ 4 karrota mesatare;

⦁ 4 mollë;

⦁ ½ portokalle;

⦁ 1 lugë çaj xhinxher të grirë;

⦁ ½ lugë çaj shafran.

Përgatitja:

Si fillim qëroni dhe më pas prisni në copa të vogla mollët dhe karrotat.

Pastaj i piqni së bashku në avull ose i zieni për 12 minuta derisa të zbuten.

Lërini të ftohen e më pas i kaloni në një blender.

Shtrydhni lëngun e ½ portokalli e më pas i shtoni erëzat.

I bëni pure për 60 deri në 90 sekonda dhe më pas ja shërbeni vogëlushit tuaj.

E përshtatshme për bebe +7 muajsh.

Koha e përgatitjes është 15 minuta.

Ruhet në mbajtëse hermetike për 3 ditë në frigorifer ose për 3 muaj në ngrirje./pernenat/