SHBA po i afrohet kulmit të valës Delta, por virusi pritet të bëhet endemik

2021-09-15 në ora 12:45

Vala e fundit e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara e nxitur nga varianti Delta së shpejti mund të arrijë kulmin, por ekspertët shëndetësor paralajmërojnë kundër ‘vetëkënaqësisë’ së politikave udhëheqëse dhe presin që virusi të jetë pjesë e jetës së përditshme për vitet në vazhdim.

Mesatarja shtatë-ditore e rasteve ditore që nga e hëna ishte 172,000, niveli i saj më i lartë i kësaj rritjeje edhe pse norma po ngadalësohet dhe rastet janë duke u ulur në shumicën e shteteve, sipas të dhënave të përpiluara nga gjurmuesi i ‘COVID Act Now’ shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

Por më shumë se 1,800 njerëz ende po vdesin në ditë dhe mbi 100,000 mbeten të shtruar në spital me COVID të rëndë – një kujtesë e zymtë e sfidave që autoritetet kanë hasur në vaksinimin e mjaftueshëm të amerikanëve përballë dezinformatave dhe klimës së polarizuar politike.

Profesoreshë Bhakti Hansoti, nga mjekësia emergjente në Universitetin John Hopkins dhe eksperte në kujdesin kritik për COVID i tha burimin AFP se SHBA -të janë duke ndjekur një trajektore të ngjashme me Indinë.

Vendet në Evropën Perëndimore gjithashtu kanë parë rënie të ngjashme në valët e tyre të Delta-së.

Mirëpo, shfaqja e mundshme e varianteve më të reja dhe ardhja e motit më të ftohtë që çon në më shumë socializim në ambiente të mbyllura mund të çojë në një rikthim rastesh, “nëse nuk mësojmë nga mësimet e valës së katërt.”

Në anën tjetër, virologe Angela Rasmussen në Universitetin e Saskatchewan në Kanada, shtoi se nuk ishte e sigurt nëse vala e katërt kishte përfunduar.

“Nëse shikoni valën vjeshtë-dimër, ka periudha në të cilat ka pasur një rritje të madhe eksponenciale, dhe pastaj dukej sikur po binte dhe pastaj do të kishte një rritje tjetër në vazhdimësi.”

Për të siguruar që përfitimet janë të qëndrueshme, rritja e shpejtë e numrit të njerëzve të vaksinuar është jetike.

Aktualisht 63.1 përqind e popullsisë së kualifikuar mbi 12 vjeç janë plotësisht të vaksinuar, ose 54 përqind e popullsisë së përgjithshme.

Kjo i vendos Shtetet e Bashkuara shumë prapa liderëve global si Portugalia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (81 dhe 79 përqind e vaksinuar plotësisht), pavarësisht bollëkut të vaksinave. /Gazeta Shneta/