Si të jetoni më të shëndetshëm, katër ushqimet që ndikojnë në imunitetin tuaj

2022-02-14 në ora 22:15

Dieta nuk ka të bëjë vetëm me ruajtjen e peshës. Ushqimi që hani gjithashtu luan një rol masiv në shëndetin e përgjithshëm dhe madje mund të forcojë sistemin tuaj imunitar.

Sistemi juaj imunitar është duke punuar shumë, për të mbrojtur trupin kundër infeksionit dhe si rezultat, ka nevojë për shumë vitamina, lëndë ushqyese dhe energji për të vazhduar punën në mënyrën më të mirë.

Ndërsa një dietë e shëndetshme dhe e ekuilibruar është jetike për mbështetjen e sistemit tuaj imunitar, ka disa ushqime që njihen se kanë veti specifike për rritjen e imunitetit.

Express.co.uk, në bashkëpunim me ekspertët e fushës, ka biseduar për të zbuluar se cilat ushqime janë më të mirat për të ndërtuar një mbrojtje të fortë kundër infeksionit.

– Gjeni kohë për kërpudhat

Sipas Hania Opienski, konsulente e specializuar për naturopati dhe mikoterapi, përmbajtja e beta- glukanit të kërpudhave mund të ndihmojë në sigurimin që sistemi juaj imunitar të ndezë të gjithë cilindrat.

Ajo tha për Express.co.uk: “Kërpudhat janë të pasura me beta-glukanë – substanca natyrale që janë gjetur se ndihmojnë në ‘përmirësimin’ e sistemit tonë imunitar, duke u siguruar që të jetë gati për veprim për të luftuar insektet dhe mikrobet”.

“Pra, marrja e një doze ditore të këtyre kërpudhave kur ndiheni të rraskapitur mund të jetë e dobishme për të ndihmuar në parandalimin dhe luftimin e ftohjes dhe për t’ju ndihmuar të shëroheni më shpejt.”

– Rrethoni veten me fruta dhe perime me ngjyra të ndezura

Frutat dhe perimet janë një nga blloqet kryesore të ndërtimit të një diete të shëndetshme dhe të ekuilibruar.

Duke pasur vitamina, minerale dhe lëndë ushqyese të panumërta, nuk është çudi që disa fruta dhe perime të freskëta mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar.

Nutricionistja Naomi Newman-Beinart tha për Express.co.uk se:

“Një studim në Gjermani zbuloi se punonjësit e kujdesit shëndetësor që konsumonin më shumë fruta dhe perime kishin 20 për qind më pak ftohje gjatë gjithë kohës së studimit.”

Një bonus shtesë është se frutat dhe perimet janë gjithashtu të shkëlqyera për lëkurën tuaj dhe shëndetin e përgjithshëm.

Sipas NHS: “Frutat dhe perimet janë një burim i mirë i vitaminave dhe mineraleve, duke përfshirë folatet, vitaminën C dhe kaliumin.

“Ato janë një burim i shkëlqyer i fibrave dietike, të cilat mund të ndihmojnë për të mbajtur zorrët të shëndetshme dhe për të parandaluar kapsllëkun dhe problemet e tjera të tretjes.

“Një dietë e pasur me fibra mund të zvogëlojë gjithashtu rrezikun e kancerit të zorrëve”.

– Përdorimi i erëzave në vaktet tuaja ushqyese

Përdorimi i barishteve dhe erëzave në pjatat tuaja jo vetëm që do të përmirësojë shijen, por gjithashtu mund të ketë një sërë përfitimesh shëndetësore.

Sebastian Pole, herbalist dhe themeluesi i faqes online, Herbalreality.com tha për Express.co.uk se:
“Bimët dhe erëzat janë përdorur në mjekësi që nga kohërat e lashta dhe erëzat ngrohëse, si xhenxhefili, karafili dhe kanella janë të shkëlqyera për t’ju mbajtur të shëndetshëm gjatë dimrit.”

Tashmë janë kryer një mori kërkimesh, me rezultate që zbulojnë ‘super erëzat’ kryesore:

çaj-xhenxhefili-me-mjaltë

“Studimet paraklinike kanë treguar se xhenxhefili mund të përmirësojë funksionin imunitar dhe madje është vlerësuar se ka efekte antivirale dhe antibakteriale – kështu që filloni të shtoni xhenxhefil të freskët në çajrat tuaj bimor dhe të gatuani dhe me këtë supër erëzë”.

“Shafrani i Indisë është një tjetër erëzë ,që ka qenë fokusi i shumë kërkimeve gjatë viteve të fundit për përfitimet anti-inflamatore.

Hulumtimet kanë treguar gjithashtu se kurkumina, përbërësi aktiv që gjendet në shafranin e Indisë, është i shkëlqyer për shëndetin imunitar.

– Pasurohuni përditë me një vitaminë C

Sipas Dr. Newman-Beinart: “Vitamina C është një element kryesor në dollapin tim të suplementeve gjatë gjithë vitit, por është veçanërisht e mirë për ta marrë kur ndiheni vërtet të rraskapitur.

Një mënyrë e thjeshtë për ta bërë këtë, është duke shtuar lëng limoni të freskët në ujë.

Ajo shtoi se: “Vitamina C është një mënyrë e shkëlqyeshme për të mbështetur sistemin tuaj imunitar dhe nivelet e energjisë kur ndiheni të dobësuar, dhe si një bonus shtesë, ajo mbështet formimin e kolagjenit në trup.

“Pra, ia vlen të investoni në vitaminë C këtë dimër, jo vetëm për të mbështetur shëndetin e imunitetit dhe për të përmirësuar energjinë, por edhe për t’u kujdesur për lëkurën tuaj.” /Gazeta Shneta/