Si të përballeni me lodhjen pas lindjes së fëmijës: Këshilla për nënat e rraskapitura nga procesi

2022-06-23 në ora 22:00

Si një nënë e re, ndjenja e lodhjes është standarde, por lodhja pas lindjes së fëmijës, është një formë serioze rraskapitjeje që shpesh shoqërohet me mungesë energjie dhe vështirësi në përqendrim.

Rreth 40 përqind e nënave të reja përjetojnë lodhje pas lindjes në javën e parë. Të pushoni shumë, të kërkoni ndihmë, të hani një dietë të ekuilibruar dhe të qëndroni të hidratuar janë disa nga gjërat që mund të bëni për t’u lehtësuar pak nga lodhja, shkruan Baby Center përcjell Gazeta Shneta.

Çfarë mund të bëj për të përballuar lodhjen pas lindjes?

– Këtu janë disa strategji për të provuar:

Mundohuni të shkoni në shtrat natën menjëherë pasi fëmija juaj të jetë qetësuar. Pushoni kur fëmija juaj fle gjatë ditës.

Prioriteti juaj tani është të kurseni energji për veten, foshnjën tuaj dhe fëmijët e tjerë. Kjo mund të nënkuptojë lehtësimin e standardeve tuaja pak kur bëhet fjalë për punët si lavanderi dhe pastrimi i shtëpisë.

Mos i anashkaloni vaktet. Përpiquni të bëni zgjedhje të shëndetshme diete me ushqime që ofrojnë energji të qëndrueshme, si ato të pasura me karbohidrate komplekse dhe proteina. Mos u mbështetni te kafeina dhe ëmbëlsirat për një marrje të shpejtë të energjisë.

Pini një filxhan çaj kamomili. Kjo barishte është përdorur prej shekujsh për të nxitur gjumin sepse ka një efekt qetësues.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Pirja e çajit gjithashtu ka efekte pozitive në depresion. Nëse jeni duke ushqyer me gji, konsultohuni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor përpara se të pini çajra të tjerë bimorë; ndërsa kamomili përgjithësisht konsiderohet i sigurt, çajrat e tjerë bimor mund të ndërveprojnë me ushqyerjen me gji.

Bëni një dush të ngrohtë. Qëndrimi nën një rrjedhë uji të ngrohtë relakson muskujt e tensionuar dhe ndiheni më të qetë. Plus, një dush ju jep disa minuta për të qëndruar vetëm me mendimet tuaja.

Pini shumë lëngje. Qëndrimi i hidratuar ju jep energji dhe ndihmon në rimbushjen e lëngjeve që humbisni përmes djersitjes, urinimit, frymëmarrjes dhe gjidhënies.

Vazhdoni të merrni vitamina prenatale, veçanërisht nëse jeni duke ushqyer me gji. Trupi juaj ka nevojë për ushqim shtesë për t’u rikuperuar pas lindjes dhe për të ushqyer fëmijën tuaj.

Hekuri, vitaminat B12, vitamina D dhe jodi janë lëndë ushqyese veçanërisht të rëndësishme që duhet të keni tani pas lindjes.

Bëni pak ushtrime. Merrni fëmijën tuaj për një shëtitje. Ajri i pastër dhe lëvizja mund t’ju ndihmojnë të dy të flini më mirë gjatë natës. /Gazeta Shneta/