Simptomat e kancerit të gjirit, si të ekzaminonin veten duke përcjellur këto shenja paraprake

2021-04-11 në ora 22:15

Kanceri i gjirit është një nga llojet më të zakonshme të kancerit në Mbretërinë e Bashkuar me rreth 5.000 gra nën moshën 55 vjeç që marrin një diagnozë çdo vit.

Përkundër kësaj, një numër i madh i grave nuk kontrollojnë rregullisht gjinjtë e tyre për ndryshime që mund sinjalizojnë fillimin e një kanceri shkruan Independent.co.uk përcjell Gazeta Shneta.

Joanna Franks, këshilluese e kirurgjisë së gjirit dhe onkoplastikës në ‘HCA Healthcare UK’, tha se:

“Diagnostifikimi i hershëm për kancerin e gjirit është kaq i rëndësishëm, pasi mund të parandalojë pacientët që kanë nevojë të kryejnë operacione komplekse dhe trajtime të ilaçeve”.

Para se të filloni të mendoni për shenjat dhe simptomat e kancerit të gjirit, është e rëndësishme të njihni gjinjtë tuaj dhe të përcjellni ndryshime në bazë të kësaj.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Gjinjtë e çdo gruaje janë të ndryshme në madhësi, formë dhe qëndrueshmëri, dhe NHS thotë se është normale që një gji të jetë më i madh se tjetri.

Si mund t’i ekzaminoni gjinjtët?

Kur bëhet fjalë për të kontrolluar gjinjtë tuaj për ndonjë gjë të pazakontë, NHS thotë se mund të jetë e dobishme të qëndrosh para një pasqyre.

Së pari, sugjeron të ekzaminoni gjinjtë tuaj për ndonjë ndryshim vizual dhe të shikoni me zgjatime të krahëve në dy anët dhe gjithashtu me krah të ngritur lart.

Pastaj, duhet të vazhdoni duke ndjerë secilin gji, duke kontrolluar kudo që ka ind të gjirit, duke përfshirë nën sqetull dhe deri në kockën e qafës së mitrës.

Çfarë duhet të kërkoj për diferencim të situatës?

Përveç gjetjes së një gungë të dukshme, kanceri i gjirit mund të ketë një numër simptomash të ndryshme.

NHS sugjeron të shikoni mjekun tuaj të përgjithshëm nëse vëreni ndonjë nga ndryshimet e mëposhtme:

– një ndryshim në madhësinë ose formën e gjirit tuaj;

– një ndryshim në pamjen ose ndjesinë e lëkurës tuaj, të tilla si zbutje ose gropëzim;

– një zonë e re me gunga, trashje ose me gunga në një gji ose sqetull që është e ndryshme nga e njëjta zonë në anën tjetër;

– shkarkimi i dalë nga gjiri nuk është qumësht;

– gjakderdhje nga thithka tuaj;

– një zonë e lagur dhe e kuqe në thithkën tuaj që nuk shërohet lehtë;

– një skuqje në ose rreth thithit tuaj;

– çdo shqetësim ose dhimbje në një gji, veçanërisht nëse është një dhimbje e re dhe nuk zhduket. /Gazeta Shneta/