Simptomat e klamidisë: Shkarkimi me ngjyrë mund të jetë një shenjë paralajmëruese

2020-02-18 në ora 22:35

Klamidia është sëmundja që transmetohet seksualisht më së shpeshti.

Ndërsa shumë individë me këtë sëmundje mund të mos shfaqin ndonjë simptomë të dukshme, disa mund të vërejnë një rrjedhje të caktuar me ngjyrë nga organet e tyre gjenitale, transmeton Gazeta Shneta.

Një shenjë paralajmëruese e klamidisë është: Rrjedhje jeshile ose e verdhë nga vagina ose penisi.

Individët që kontraktojnë klamidinë mund të pëjetojnë këtë simptomë pas 5-10 ditësh. Sasi të mëdha të shkarkimit të verdhë ose jeshil nga vagina ose penisi mund të jetë një tregues i klamidisë. Dhe gjithashtu mund të pësoni dhimbje ose siklet gjatë urinimit dhe marrëdhënieve seksuale.

Dhimbja në pjesën e poshtme të barkut gjithashtu mund të jetë një shenjë paralajmëruese e kësaj sëmundje seksualisht të transmetueshme.

Simptoma të tjera të klamidisë përfshijnë dhimbje ose ënjtje në testikuj, diarre, ënjtje ose shkarkim nga anusi, ethe, gjakderdhje ose njollosje midis periudhave ose pas marrëdhënieve. /GazetaShneta/