Simptomat paralajmëruese të bajameve të qelbëzuara në mesin e fëmijëve

2022-06-06 në ora 22:26

Tonsiliti është një inflamacion i bajameve dhe nyjeve limfatike të fytit dhe është shumë i zakonshëm tek fëmijët.

Bajamet filtrojnë mikrobet në fyt, por kur një virus ose bakter është shumë i fortë, mund të shkaktojë fryrjen e tyre.

Vështirësia në gëlltitje dhe refuzimi për të ngrënë janë zakonisht shenjat e para të bajameve që prindërit vërejnë tek fëmijët, shkruan Baby Center përcjell Gazeta Shneta.

Shenjat që tregojnë se fëmija juaj mund të ketë bajame të inflamuara përfshijnë:

– Vështirësi në gëlltitje;

– Refuzimi për të ngrënë;

– Dhimbje veshi (fëmija juaj mund të tërheqë veshët e tij);

– Dhimbje të vazhdueshme të fytit tek një bebe, ose fëmijë më i madh;

– Dhimbje në qafë ose nofulla;

– Gërhitja ose frymëmarrja me gojë gjatë gjumit;

– Ethe dhe të dridhura;

– Gjëndra të zmadhuara në qafë dhe nofull;

– Humbja e zërit dhe dhimbje koke.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Si diagnostikohet tonsiliti?

Mjeku, fillimisht do të shikon brenda gojës së fëmijës tuaj për të parë nëse bajamet janë të skuqura dhe të përflakura dhe nëse ka njolla të bardha ose qelb në bajamet.

Mes tjerash, gjithashtu do të shikon nën nofullën dhe në qafë për të parë nëse gjëndrat limfatike të fëmijës suaj atje janë të fryra. Ashtu si bajamet, gjëndrat limfatike janë pjesë e sistemit imunitar të trupit dhe ato mund të inflamohen kur është i pranishëm një infeksion.

Në varësi të asaj që mjeku juaj sheh gjatë ekzaminimit, mund të merret një kulturë mikrobiologjike e zonës së fytit për të përjashtuar streptokokun, pasi këto baktere janë një shkaktar i zakonshëm i bajameve.

Si mund ta bëj fëmijën tim më të rehatshëm?

Sigurohuni që fëmija juaj të pushojë sa më shumë që të jetë e mundur dhe bëni atë që mundeni për ta bërë atë të ndihet më mirë. Disa gjëra për të provuar:

Ofrojini atyre pije të ftohta ose pije akulli, për të mpirë pak dhimbjen, ose lëngje të ngrohta (jo të nxehta) qetësuese – si çaji. Pak mjaltë dhe limon në ujë të ngrohtë bëjnë një tonik ngushëllues.

Mjalti mbulon dhe qetëson fytin, dhe limoni ndihmon në reduktimin e mukusit.

Vendosni një shishe me ujë të ngrohtë të ngrohtë ose kompresë në qafën e tyre.

Nëse fëmija juaj është të paktën 3 muajsh, jepini atyre dozën e duhur të paracetamolit për fëmijë ose (nëse është 6 muajsh e sipër) ibuprofen për të ulur temperaturën dhe për të lehtësuar dhimbjen.

Lagështoni ajrin. Shtimi i lagështisë në ajër mund të zvogëlojë irritimin e fytit dhe ta bëjë më të lehtë gjumin e fëmijëve.

Mbani tymin e cigares dhe ndotësit e tjerë të ajrit larg fëmijës suaj. Ata mund të irritojnë një dhimbje të fytit.

Nëse mund ta mësoni fëmijën tuaj të bëjë gargarë, lëreni të bëjë gargarë me ujë të ngrohtë me kripë. /Gazeta Shneta/