Skuqja e bebeve tek zona e pelenave: Çdo gjë që duhet të dini

2018-07-21 në ora 18:42

Është një skuqje e rrallë, e yndyrshme dhe e çrregullt e lëkurës që ndodh në kokën e foshnjave të sapolindura. Kjo është dermatiti infantil seborrhoeic që kufizohet në lëkurën e kokës.

Dermatiti infantil seborrhoeik mund të prekë edhe zona të tjera të trupit si prapa veshëve, në rrudhat e qafës, të sqetullave dhe zonës së pelenës.

Trajtimi i kapakut është me shampo të butë të foshnjës. Kokës duhet të lahet rregullisht dhe kjo së bashku duhet të ndihmojë për të hequr peshë, transmeton Gazeta Shneta.

Disa njerëz përkrahin përdorimin e vajit të foshnjës ose të vajit mineral (por jo të vajit të ullirit, pasi kjo nxit përhapjen e malassezisë). Sasi të vogla të fërkuara në zonat e prekura mund të ndihmojnë në zbutjen e peshoreve, të cilat më pas mund të hiqen më lehtë.

Nëse kapaku i krevatit nuk përmirësohet me larjen e shpeshtë ose nëse skuqja përhapet në zona të tjera, mjeku juaj mund të përshkruajë një shampo mjekësore që përmban ketokonazol dhe krem ​​hidrokortisone për çdo zonë të përflakur ose të skuqur./Gazeta Shneta/