Të qeshni gjatë shtatzënisë – Përfitimet për nënën dhe fëmijën

2019-12-19 në ora 15:34

Nënat kanë tendencë të jenë shumë të ndjeshme gjatë shtatzënisë. Prandaj, ka gjithnjë shanse të larta për të qeshur në tremujorin e parë të shtatzënisë dhe madje edhe më vonë.

Ndonjëherë, ju mund të përfundoni në një gjendje të qeshur për shkak të një shaka ose një incidenti qesharak. Nuk është e nevojshme të shqetësoheni pasi që e qeshura jo vetëm që ju ndihmon të qëndroni të lumtur, por gjithashtu funksionon drejt zhvillimit të fëmijës tuaj shkruan parenting.firstcry, transmeton GazetaShneta.

Për të mësuar më shumë për komplikimet në shtatzëni Klikoni KËTU.

Përfitimet e të qeshurës gjatë shtatzënisë

Pavarësisht nëse jeni duke shikuar një film me komedi apo duke reaguar ndaj një shaka, të qeshni gjatë shtatzënisë ka një ton përfitimesh për ju dhe të voglin në bark. Jo vetëm që ndihmon në vendosjen e duhur të humorit tuaj, por gjithashtu ka efekte fizike të prekshme në trupin tuaj.

1)Zvogëlon shanset e depresionit të shtatzënësisë

Hormonet e shtatzënisë mund ta bëjnë një nënë papritur të ndjehet e trishtuar dhe depresion. Meqenëse mjekimi shmanget më së miri gjatë shtatzënisë, ngritja e shpirtit tuaj duke dëgjuar diçka qesharake dhe duke qeshur me zemër mund të ndihmojë që gjendja juaj të jetë e duhur dhe të punoni gradualisht për të zvogëluar çdo simptomë të depresionit.

2)Rrit zhvillimin e foshnjës

Gjatë kontrolleve tuaja, ju shpesh do t’i nënshtrohen skanimit me ultratinguj për të parë se si po bën fëmija juaj. Mundohuni të qeshni me zë të lartë dhe të shihni se si reagon ai. Foshnjat kanë tendencë të bëhen më aktiv dhe të zhvillohen më mirë kur e gjejnë nënën e tyre të lumtur dhe të gëzuar.

3)Zvogëlon rrezikun e dorëzimit të parakohshëm

Imuniteti i një nëne është në nivelin më të ulët gjatë shtatzënisë, gjë që bën të lehtë për çdo mikrob të hyjë në trup dhe të shkatërrojë. Ndonjëherë, trupi i saj mund të reagojë negativisht dhe të shkaktojë lindje të parakohshme. E qeshura, nga ana tjetër, ndihmon trupin të qëndrojë i fortë dhe gjithashtu mban imunitetin të lartë./GazetaShneta/