Ushqimet që mundësojnë përshpejtimin e metabolizmit

2017-04-12 në ora 14:25

Në paragrafin në vijim do t’i gjeni disa nga karakteristikat e ushqimeve të cilat përshpejtojnë metabolizmin tuaj.

Specat e djegëst

Specat kanë përbërësin ‘Capsicum’ i cili mundëson djegien e kalorive në mënyrë efektive shkruan Health, transmeton Gazeta Shneta.

Buka e thekrit

Buka e thekrit njihet si ushqim me nivel të lartë fibrash, e cila në krahasim me ushqimet e tjera djegë kalori dy herë më shumë.

Çaji i gjelbërt

Ky lloj i çajit përmban komponentin e ashtuquajtur EGCG, i cili mundëson përshpejtimin e metabolizmit.

Jogurti

Jogurti ka vlera të larta ushqimi që nënkupton se është i pasur me kalcium dhe përmban vitaminën D, vitaminë kjo e cila mund të parandaloj sëmundjen e diabetit./Gazeta Shneta/