Ushtrimet gjatë periudhës së ciklit menstrual: Çfarë duhet të dini

2019-09-18 në ora 15:02

Disa femra përjetojnë simptoma që mund të përfshijnë shqetësime në stomak, lodhje dhe dhimbje koke gjatë periudhave të tyre. Ushtrimi fizik mund të ndihmojë në zvogëlimin e këtyre dhe simptomave dhe të tjera.

Ushtrimi gjithashtu siguron një sërë përfitimesh të mëtejshme shëndetësore. Këto përfitime do të thotë që femrat duhet të përpiqen të përfshijnë ushtrimin në rutinën e tyre, pavarësisht nëse është gjatë periudhës së tyre apo jo shkruan Medicalnewstoday.

Ushtrimet, gjatë një periudhe mund të përmirësojë gjendjen shpirtërore, të zvogëlojë lodhjen dhe të zvogëlojë dhimbjet menstruale përcjell Gazeta Shneta.

Sipas Kolegjit Amerikan të Obstetërve dhe Gjinekologëve, ushtrimi mund të ndihmojë në uljen e ndjenjave të depresionit.

Pra, ushtrimi mund të ndihmojë në ngritjen e humorit kur një femër ka ndjenja trishtimi, nervozizmi ose zemërimi gjatë periudhës së tyre.

Ndryshimet hormonale në trup mund të rrisin ndjesitë e lodhjes tek femrat gjatë periudhës së tyre.

Aktiviteti fizik nuk ka pse të jetë i fuqishëm ose për një kohë të zgjatur. Edhe dy shëtitje 15-minuta në ditë mund të ofrojnë përfitime.

Gjithashtu, stërvitja është një zgjedhje e shëndetshme në përgjithësi. Ndihmon një femre të ruajë peshën e saj dhe e mban zemrën dhe mushkëritë të shëndetshme./Gazeta Shneta