Vagina pas lindjes: Çfarë duhet të prisni dhe si ta qetësoni dhimbjen

2020-06-02 në ora 23:03

Lindja e një fëmije e fut vaginën tuaj përmes shumë traumave. Koka e vogëlushit tuaj, që është madhësia e një pjepri, duhet të pështatet me hapjen duke çuar në mënyrë të pashmangshme dhimbje dhe parehati.

Pas lindjes, vagina juaj ka të ngjarë të shqyejë ndërkohë që koka e foshnjës bën presion. Në fakt, 95 përqind e nënave për herë të parë do të pëesojnë marramendje perineale, transmeton Gazeta Shneta.

Ju mund të keni nevojë për qepje dhe në varësi të ashpërsisë së lotit, rikuperimi do të zgjasë diku nga javë në muaj.

Akvititete si kollitja, teshtitja dhe lëvizja e zorrëve ka të ngjarë të shkaktojnë parehati. Një vaginë që kruhet pas linges mund të tregojë që plagët tuaja po shërohen.

Një efekt tjetër i pakëndshëm i lindës është locia, një rrjedhje vaginale e gjakut, mukusit dhe indit të mitrës që zgjat për gjashtë deri në tetë javë. Locia fillon e kuqe dhe e rëndë e ndritshme, pastaj zbehet në kafe të errët dhe përfundimisht e verdhë.

Ënjtja është gjithashtu e zakonshme dhe thatësia mund të ndodhë për shkak të ndryshimeve hormonale. Ndonjëherë, muskujt e dobët vaginal mund të bëjnë që të ndjeheni të lirshëm atje dhe ju mund ta forconi vaginën me ushtrime Kegel.

Gjithashtu labia mund të duket më e errët menjëherë pas lindjes, falë rritjes së rrjedhës së gjakut. Në thelb, sidoqoftë, vagina para dhe paslindjes nuk do të jetë më e ndryshme.

Pas lindjes duhet të kaloni rreth nëntë muaj për t’u shëruar. Por, dhimbja poshtë do të kalojë për disa ditë ose javë më pas. /GazetaShneta/