Vaji i cili ulë dëshirën për alkool dhe duhan

2017-04-14 në ora 09:18

Përfitimet nga vaji esencial i piperit të zi janë të veçanta për mënyrën se si konsumohet. Mund të aplikohet përmes gojës, aplikimit në lëkurë ose të thithet përmes hundës. Le të bëjmë një vështrim më të afërt në këto tre mënyra të konsumimit të vajit esencial të piperit të zi.

Oralisht(përmes gojës)

Kur konsumohet oralisht, vaji i piperit të zi esencial siguron antioksidantë të fuqishëm të quajtur ‘sesquiterpenes’. Këto antioksidantë ndihmojnë në nxitjen e djersitjes dhe urinimit (dy mënyra të zakonshme që trupi juaj përdor për të dëbuar toksina) shkruan Natural Medicine Box, transmeton Gazeta Shneta.

Topikisht(aplikim në lëkurë)

Vetitë antioksiduese të vajit të piperit të zi heqin toksinat si acidi urik nga gjaku, duke përfituar ata që vuajnë nga artriti kronik dhe reumatizi. Gjithashtu mund të përdoret edhe si shtues në vajin masazhues.

Aromatikisht(përmes hundës)

Kur përdoret aromatikisht  mund të jetë kaq efektive për lehtësimin e stresit mendor. Gjithashtu studimet kanë treguar përreth aftësisë së saj për t’i ndihmuar njerëzit të përballojnë stresin e ndërprerjes së pirjes së duhanit dhe alkoolit./Gazeta Shneta/