Zbulimi i fundit nga ultrazëri tredimensional: Ja si reagojnë bebet kur babai prek barkun e nënës

2017-05-02 në ora 10:30

Prekja e barkut nga nëna thuhet të jetë thelbësore në krijimin e lidhjes së saj me beben.

Por kërkimet e fundit kanë zbuluar se foshnjat janë në gjendje ta njohin nënën ende sa janë në bark, shkruan DailyMail, transmeton Gazeta Shneta.

Bebet e palindura janë regjistruar me ultrazë në momentin kur është përkëdhelur barku i nënës.

Duke përdorur videot tredimensionale të ultrazërit, shkencëtarët ishin në gjendje të shihnin se si bebet reagonin ndaj prekjeve, në veçanti ndaj babait.

 

 

Doktoresha Viola Marx e cila e ka udhëhequr studimin, tha se nënat shpesh në mënyrë spontane e prekin barkun për të komunikuar me fetusin.

“Çdo stimulim mund të jetë i dobishëm për lidhjet e bebes me nënën dhe babanë”, ka shtuar ajo.

Dr. Marx tha se hulumtimet kanë treguar se bebet e palindura çuditërisht iu përgjigjën prekjeve të babait të tyre. /Gazeta Shneta/