3 mënyra për të shmangur stresin gjatë shtatzënisë

2020-06-17 në ora 14:31

Nivelet e larta të stresit mund të çojnë në komplikime serioze, siç janë rreziqet e rritura për lindje të parakohshme, abort dhe / ose peshë të ulët të foshnjës.

Tani që dini disa nga gjërat kryesore që mund t’ju pengojnë të keni një shtatzëni të qetë, këtu janë disa masa që mund të përpiqeni t’i zgjidhni ato me kohë shkruan VeryWellFamily, transmeton GazetaShneta.

1)Konsumoni ushqime të shëndetshme dhe bëni gjumë të qetë

Nuk ka asgjë si përfitimet e ushqimit të shëndetshëm dhe gjumit të mirë. Sigurohuni që të ndiqni një dietë të ekuilibruar mirë, e plotësuar nga një sasi e shëndetshme dhe konsumoni ujë çdo ditë

2)Bisedoni me dikë që keni besim

Nëse ndiheni sikur keni një problem që duhet të adresohet, flisni me dikë që ju e dini se mund të mbështeteni.

3)Ushtrohuni rregullisht

Ekzistojnë disa lloje të ushtrimeve që janë krejtësisht të sigurta për tu kaluar gjatë shtatzënisë, qoftë noti apo ecja./GazetaShneta/