‘Apple’ është duke punuar në teknologjinë që mundëson trajtimit të diabetit

2017-04-19 në ora 20:33

Apple thuhet se po punon në një projekt të madh dhe njëkohësisht sekret, që nëse ka sukses, mund të bëhet “pajisje e shenjtë” e trajtimit të diabetit.

Tri burime anonime konfirmuan për organizatën britaneze të lajmeve The Huffington Post se gjigandi ‘Apple’ po punon aktualisht në një sensor të glukozës që vazhdimisht monitoron nivelet e sheqerit në gjak pa pasur nevojë të nxjerrë gjak, transmeton Gazeta Shneta.

Me sa duket, projekti është tashmë në fazat e avancuara të zhvillimit me testimet që raportohet të ndodhin në shtetet klinike rreth San Franciskos.

Ndërsa Tim Cook ka qenë gjithmonë një avokat i fortë për përdorimin e teknologjisë si një ndihmë shëndetësore, informacionet tjera tregojnë se sensori i glukozës ishte në të vërtetë ideja e Steve Jobs.

Besohet se Apple ka një ekip mjaft të madh prej rreth 30 ekspertësh që punojnë në teknologji jashtë një zyre të fshehtë poshtë rrugës nga selia e Apple.

Nëse po pyesni se si kjo teknologji ndonjëherë do të shfaqet, gjasat janë se ndoshta do të lidhet me Apple Watch./Gazeta Shneta/