Bebi dhe dimri, ja si duhet të kujdeseni për beben tuaj gjatë kësaj stine të ftohtë

2017-12-27 në ora 07:46

Meqenëse stina e dimrit zyrtarisht nisi më datë 21 dhjetor duke sjellë kështu edhe shqetësimet e prindërve për vogëlushët e tyre të cilët gjatë ketij sezoni janë më të rrezikuar se kurrë nga viruset që qarkullojnë në këtë stinë shkruan Pernenat transmeton Gazeta Shneta.

Ju si prindër sygjeroheni që të merrni disa masa mbrojtëse për të ruajtur beben nga këto viruse dhe baktere gjatë dimrit të gjatë. Dhe këto janë këshillat më të mira për të gjitha nënat:

Lani gjithmonë duart para se të prekni beben tuaj

Sigurohuni që ju dhe familjarët tuaj të lani gjithmonë duart përpara se të prekni bebin. Fëmijët dhe të rriturit mund të mbartin mikrobe të cilat trupi i tyre mund t’i luftojë, por që mund të jenë vërtet të rrezikshme për bebin.

Ruajeni nga lagështia e ajrit

Kur përdorni ngrohëset për të qëndruar ngrohtë në shtëpitë tuaja gjatë këtyre ditëve të ftohta sigurohuni që ato nuk po e thajnë ajrin, pasi mungesa e lagështisë në ajër mund të dëmtojë rrugët e ndjeshme të frymëmarrjes së bebit.

Visheni mire

Nëse jeni duke dalë për një shëtitje apo për çdo arsye tjetër, sigurohuni që bebi juaj të ndihet rehat dhe ngrohtë, pasi bebet e vegjël mund ta humbasin nxehtësinë e trupit shumë shpejt edhe nëpërmjet duarve.

Sigurohuni t’a mbani ngrohtë në gjumë

Nëse natën është shumë ftohtë mos mendoni se një batanije më tepër e bën punën, në vend të saj mund të ndizni ngrohësen, t’i vishni bebit pizhame të trasha dhe çorape shtesë.

Jepini të pijë më shumë

Lëreni bebin të pi sa më shumë, pasi atij i nevojiten lëngje për të qënë i hidratuar sepse sado që është ftohtë dhe bebi nuk djersin shumë, dehidratimi është një problem serioz. / Gazeta Shneta