Efektet anësore të biberonit, dëmtimet serioze që mund t’ua shkaktojë bebeve

2018-01-16 në ora 20:59

Përveç anës pozitive të biberonit, e cila funksionon për qetësimin e bebeve, biberoni mund të ketë edhe efekte anësore, transmeton Gazeta Shneta.

Ja cilat janë ato:

1.Infeksionet e gojës

Kontakti konstant i gojës së bebes me qumështin krijon një mjedis të lulëzuar me mikrobe dhe patogjene si kërpudha, si Candida dhe bakteret e Staphylococcus. Për ta parandaluar këtë infeksion, përdorni biberon silikoni dhe pastroni ato rregullisht.

2. Probleme me qumështin e gjirit


Përdorimi i biberonit jo vetëm që mund të sjellë ndërprerje të shpeshta gjatë sesioneve të gjidhënies, por gjithashtu mund t ëshurtojë kohëzgjatjen e një sesioni të gjirit.

3. Rrezikohet nga asfiksia

Asfiksia është një efekt anësor i cili është i theksuar në momentin kur biberoni qëndron i lidhur me qafën e foshnjes apo edhe me dorën./Gazeta Shneta/