Helmimet nga ushqimi në shtatzëni, këto janë simptomat e para të gjendjes

2021-06-08 në ora 00:28

Shtatzënia sjell një shans më të madh për të marrë helmim nga ushqimi. Mund të jetë një përvojë e frikshme për prindërit në pritje. Ka shumë rreziqe që vijnë me helmim nga ushqimi gjatë shtatzënisë.

Ndryshimet hormonale që ndodhin gjatë shtatzënisë mund të ndryshojnë sistemin imunitar të një gruaje duke i bërë ato të jenë më të ndjeshme ndaj helmimit me ushqimi, shkruan Medical News Today përcjell Gazeta Shneta.

Helmimi nga ushqimi mund të ndodhë pasi ngrënies ose pirjes së lëndëve që përmbajnë baktere, virus, parazitë ose ndotës të tjerë.

Ndër të tjera, helmimi nga ushqimi në shtatzëni mund të rezultojë në dëmtimin e foshnjës, lindje të hershme, humbje të shtatzënisë ose lindje të vdekur. Sidoqoftë, ka shumë mënyra për ta parandaluar ose trajtuar atë.

Simptomat e përgjithshme të helmimit nga ushqimi mund të përfshijnë: stomaku i trazuar, dhimbje barku, nauze, të vjella, diarre dhe ethe.

Për të kuptuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Koha e simptomave mund të ndryshojë në varësi se kur një grua shtatzënë ka ngrënë ushqim të kontaminuar dhe çfarë lloji të helmimit me ushqim është duke u zhvilluar.

Lloji i helmimit nga ushqimi gjithashtu mund të prodhojë simptoma të ndryshme. Sipas Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjes (CDC), llojet e mëposhtme të helmimit me ushqim kanë simptomat e mëposhtme:

Listeria

Gratë shtatzëna kanë 10 herë më shumë të ngjarë të marrin një infeksion nga Listeria sesa popullata e përgjithshme.

Simptomat mund të zgjasin nga një javë deri në një muaj për t’u zhvilluar. Ato mund të përfshijnë: ethe, dhimbje muskulore, dhimbje koke dhe lodhje.

Salmonella

Simptomat e salmonelës mund të fillojnë midis 6 orëve deri në 6 ditë. Pas ekspozimit ndaj ushqimit të kontaminuar këto janë simptomat e përgjithshme si: dhimbje stomaku, të vjella, diarre dhe nauze.

Norovirus

Simptomat e norovirusit zakonisht fillojnë 12–48 orët e para pasi një grua ka konsumuar ushqimin ose pijen e ndotur. Simptomat e norovirusit përfshijnë: dhimbje barku, diarre, të vjella dhe nauze.

E. coli (Escherichia coli)

Një grua shtatzënë mund të fillojë të përjetojë simptoma të E. coli 3-4 ditë pasi të ketë konsumuar ushqimin ose pijen e kontaminuar. Këto simptoma mund të përfshijnë: dhimbje barku, të vjella dhe diarre. /Gazeta Shneta/