Infeksionet virale dhe bakteriale rrisin shanset për abortim, thonë studiuesit

2020-11-21 në ora 14:28

Disa infeksione virale dhe bakteriale mund të rrisin shanset për një abort.

Nëse jeni i shqetësuar se mund të keni ndonjë nga këto infeksione, bisedoni me mjekun tuaj për të bërë testimin dhe trajtimin tregon VeryWellFamily, transmeton GazetaShneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

 

Vaginoza bakteriale

Vaginoza bakteriale (BV) është një infeksion i zakonshëm vaginal që shkakton djegie pas marrëdhënies seksuale.

Klamidia

Klamidia mund të rrisë shanset për zhvillimin e sëmundjeve inflamatore të legenit (PID), një gjendje inflamatore e cila është një faktor rreziku i njohur për shtatzëninë ektopike. Shenjat e PID mund të përfshijnë dhimbje të legenit, siklet dhe ethe.

Studiuesit kanë gjetur prova që klamidia mund të rrisë abortin pasi bakteret mund të ndryshojnë reagimin tuaj imunitar kundër një shtazëne të hershme.

Simptomat e klamidisë mund të përfshijnë shkarkim, kruajtje, dhimbje vaginale, dhimbje e rektumit./GazetaShneta/