Ja si t’i rregulloni menstruacionet kur keni cikël të parregullt

2018-02-02 në ora 08:33

Një periudhë e parregullt, është e njohur në fjalorin mjekësor edhe si oligomenorrhea, që është një problem i zakonshëm tek gratë.

Zakonisht i referohet periudhave të rralla me intervale kohore më shumë se 35 ditë.

Një cikël menstrual normal varion nga 21 deri në 35 ditë. Gjakderdhja menstruale zgjat zakonisht dy deri në shtatë ditë, transmeton Gazeta Shneta.

Një numër i madh i faktorëve e shkaktojnë problemin e periodave të parregullta si: çrregullime në ushqim, humbje të peshës, anemi, menopauzë, çrregullime tiroide, sëmundje të mëlçisë, tuberkuloz abort etj…

Më poshtë ju paraqesim disa nga ilaçet shtëpiake që mund t’i përdorni për t’i kthyer në normalitet periodat tuaja:

Xhenxhefil

Ky është i dobishëm në rregullimin e cikleve menstruale dhe gjithashtu lehtësimin e dhimbjeve të tyre.

Shton menstruacionet, prandaj është shumë i mirë kur keni periudha të vonuara.

Përveç xhenxhefilit është edhe Aloe Vera, e cila ndihmon po ashtu në parregullsitë menstruale, duke rregulluar hormonet tuaja.

Zakonisht aloe vera përzihet me mjaltë dhe konsumoni çdo ditë në mëngjes, provoni këtë ilaç për rreth tre muaj, por duhet të keni kujdes që gjatë periodave nuk duhet ta përdorni këtë medikament natyral./Gazeta Shneta/