Jeni shtatzënë, ja përse duhet të merrni këtë vaksinë kundër gripit

2018-02-02 në ora 12:16

Gripi gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë disa komplikime serioze për ju dhe foshnjën tuaj. Por ka një mënyrë të thjeshtë se si të mbroheni.

Komplikimet që mund të vënë në rrezik nënën dhe foshnjën, prandaj është e duhur që të merrni një vaksinë kundër gripit sezonal, transmeton Gazeta Shneta.

Gripi është sëmundje e lartë respiratorë e shkaktuar nga viruset. Si një simptomë e zakonshme mund të jetë bllokim i hundëve, dhimbje të fytit dhe kollë.

Por janë edhe disa simptoma të tjera që mund t’i keni si:

Ethe dhe të dridhura.

Dhimbje të muskujve, kokës dhe lodhje.

Të përziera dhe vjella.

Vaksina mund të jepet në çdo fazë të shtatzënisë, por rekomandohet që atë ta merrni në tremujorin e parë, për mbrojtjen tuaj.

Mbani në mend: gripi është një sëmundje e parandalueshme me vaksina, prandaj çdo vit duhet ta merrni një për shkak se viruset ndryshojnë vazhdimisht./Gazeta Shneta/