Keni dhimbje gjatë ovulimit? – Identifikoni tre nga faktorët ndikues të kësaj gjendje

2021-02-18 në ora 15:46

Deri në 50% e grave përjetojnë të paktën një herë në jetën e tyre dhimbje gjatë ovulimit, e cila në përgjithësi është gjendje normale.

Dhimbja e ovulacionit mund të jetë një simptomë e endometriozës apo sëmundjes inflamatore të legenit shkruan VeryWellFamily, transmeton GazetaShneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

Endometrioza mund të shkaktojë dhimbje të legenit në çdo kohë, por simptomat e saj mund të vërehen gjatë ciklit tuaj menstrual dhe ovulimit.

Mirëpo, sipas ekspertëve, endometrioza nuk mund të jetë një ndër shkaqet e vetme të ngërçeve anormale rreth ovulimit.Dhimbjet mund të përfshihen edhe nga:

-Infeksioni i tubave fallopian

-Fibroideve dhe cistave në vezore

Në rast se, dhimbja juaj është e papërballueshme, keni diarre dhe të vjella apo probleme me frymëmarrje, ju duhet menjëherë të kërkoni ndihmën e mjekut tuaj./GazetaShneta/