Këto ndryshime të rëndësishme të lëkurës mund të ngjajnë pas lindjes së fëmijës tuaj

2022-06-23 në ora 21:19

Shtatzënia sjell shumë ndryshime, por ju mund të habiteni kur mësoni se shumë nga ndryshimet përfshijnë lëkurën tuaj.

Për shembull, mund të keni njolla të errëta dhe puçrra, skuqje dhe strija. Por shtatzënia nuk është hera e vetme që mund të vëreni ndryshime në shëndetin e lëkurës tuaj, shkruan Baby Center përcjell Gazeta Shneta.

Shumë ndryshime të lëkurës vazhdojnë ose shfaqen edhe pas lindjes. Ashtu si shumë çështje tjera pas lindjes, megjithatë, shumica e tyre mund të zbehen dhe të zgjidhen me kalimin e kohës.

Pse ndodhin ndryshimet e lëkurës pas lindjes?

Ndryshimet e lëkurës pas lindjes së fëmijës, mund të jenë një vazhdimësi e asaj që filloi gjatë shtatzënisë, por mund të shihni gjithashtu probleme të reja që shfaqen.

Këto karakteristika zakonisht shkaktohen nga ndryshimet që ndodhin me hormonet, gjëndrat e lëkurës, metabolizmin, sistemin vaskular dhe sistemin imunitar, si gjatë ashtu edhe pas shtatzënisë.

Gjithashtu, nëse keni pasur probleme të lëkurës para shtatzënisë, ato mund të jenë përkeqësuar nga shtatzënia – ose nëse janë përmirësuar gjatë shtatzënisë, ato mund të kthehen pas lindjes.

Në përgjithësi, ndryshimet e lëkurës ndodhin në rreth 90 për qind të grave shtatzëna në një formë ose në një tjetër.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Çfarë lloje të problemeve të lëkurës mund të përjetoj pas lindjes?

Lëkurë e lirshme pas shtatzënisë

Është shumë e zakonshme të kesh lëkurë të lirshme pas shtatzënisë, veçanërisht në bark, si rezultat i trupit tuaj që akomodon një gungë në rritje.

Kjo mund të duket si lëkurë e varur ose e rrudhur që mund të tërhiqet lehtësisht nga muskujt poshtë.

Lëkura e thatë pas lindjes

Luhatjet në hormonet si progesteroni dhe estrogjeni shpesh ndryshojnë strukturën e lëkurës, duke shkaktuar njolla të thata ose një ndjenjë të përgjithshme thatësie.

Kjo mund të ndodhë gjatë shtatzënisë, por mund të vazhdojë edhe pas lindjes.

Aknet pas lindjes

Kur jeni shtatzënë, gjëndrat në lëkurën tuaj që mbajnë folikulat e qimeve dhe japin lagështi, të quajtura gjëndra dhjamore, bëhen tepër aktive dhe krijojnë sebum të tepërt, një substancë dylli dhe vajore që në sasi normale mund ta bëjë lëkurën tuaj të ndihet e hidratuar, por me shumë mund të çojë në yndyrë, veçanërisht në fytyrën tuaj.

Kjo mund të çojë në shpërthime aknesh, të cilat mund të vazhdojnë edhe pas lindjes.

Ushqyerja me gji gjithashtu mund të ndryshojë nivelet e hormoneve, të cilat mund të çojnë në më shumë puçrra fytyre dhe gjithashtu të bëjnë që problemi të zgjatet.

Kruarja e lëkurës

Shpesh e lidhur me thatësinë, kruarja e lëkurës mund të jetë një tjetër shenjë e tiroiditit pas lindjes, ose thjesht një shenjë që ju duhet të përshpejtoni hidratimin tuaj.

Të paktën 8 deri në 10 gota ujë – rekomandohet me nevojat pas lindjes në fund të këtij diapazoni, edhe më shumë nëse jeni duke ushqyer me gji.

Lëkura e yndyrshme pas lindjes

Ngjashëm me arsyen pse aknet tuaja mund të shfaqen, sebumi i tepërt që po krijon lëkura juaj mund t’i japë asaj një shkëlqim të yndyrshëm, veçanërisht pas lindjes.

Disa strategji që mund të ndihmojnë përfshijnë pastrimin e butë së bashku me hidratimin, për të mbajtur lëkurën të mos thahet aq shumë sa që prodhimi i vajit të shkojë në tepricë. /Gazeta Shneta/