Kompleksi i vitaminave të nevojshme për rritjen e shanseve të konceptimit të shtatzënisë

2021-03-17 në ora 09:29

Nuk ka asnjë dyshim për këtë: ushqimi është i rëndësishëm për të gjitha aspektet e jetës, dhe fertiliteti nuk është përjashtim.

Trupat tanë marrin vitaminat dhe mineralet që na duhen nga dieta jonë e përditshme, dhe krijimi i një jete të re – e cila është pikërisht ajo për shëndetin e fertilitetit- kërkon gjithashtu mikronutrientë.

Ne nuk e kuptojmë plotësisht ende se si dieta dhe mikronutrientët ndikojnë drejtpërdrejt në fertilitet, por studiuesit po mësojnë më shumë çdo ditë. Ne e dimë se disa mangësi mund të shkaktojnë probleme të fertilitetit shkruan Very Well Family.

Ne gjithashtu e dimë se disa sëmundje që ndikojnë në aftësinë e trupit për të absorbuar lëndë ushqyese (të tilla si sëmundja celiake e patrajtuar) mund të rrisin rrezikun e infertilitetit përcjell Gazeta Shneta.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KLIKO KËTU.

Vitamina B

Vitaminat B përfshijnë B-3 (niacin), B-6 (piridoksinë), B-9 (folate ose acid folik), dhe B-12. Të gjitha llojet e vitaminave B luajnë role thelbësore në formimin dhe funksionimin e duhur të qelizave të kuqe të gjakut.

Kur bëhet fjalë për pjellorinë, B-6 dhe B-9 (i njohur më mirë si folate ose versioni sintetik, acidi folik) janë vitaminat më thelbësore B për t’u përqendruar.

Vitaminë C

Vitamina C gjendet më së miri përmes frutave dhe perimeve, veçanërisht agrumet, manaferrat dhe specat. Kjo vitaminë ndihmon në mirëmbajtjen e indit lidhës të shëndetshëm dhe është gjithashtu e rëndësishme për shërimin e plagëve dhe funksionimin e duhur të imunitetit.

Vitamina C është gjithashtu një antioksidant i fuqishëm. Këto veti antioksiduese luajnë një rol të madh në fertilitet. Antioksidantët zvogëlojnë ndikimin negativ të radikalëve të lirë, duke zvogëluar dëmtimin qelizor në trup.

Shpesh e kombinuar me vitaminën E në studimet kërkimore, vitamina C është zbuluar se përmirëson shëndetin e spermës dhe zvogëlon copëzimin e ADN-së së spermës.

Kalciumi

Hulumtimet e publikuara në 2013 zbuluan se gratë që konsumojnë më shumë produkte të qumështit (të cilat janë me kalcium të lartë dhe të fortifikuar me vitaminë D) kishin nivele më të larta të vitaminës D në serum dhe kishin një rrezik më të ulët për të pasur endometriozë dhe probleme ovuluese.

Kjo mund të nënkuptojë që kalciumi është një mineral i rëndësishëm i pjellorisë.

Vitamina D

Nivele të ulëta të vitaminës D shoqërohen me infertilitet. Të dy organet riprodhuese femra dhe mashkull përmbajnë receptorë të vitaminës D dhe enzima metabolizuese, duke sugjeruar që vitamina D mund të jetë jetike për fertilitetin e dëshiruar.

Nivele të ulëta të vitaminës D shoqërohen me probleme të ovulacionit dhe një rrezik të shtuar të endometriozës. Shkalla e suksesit në IVF ka tendencë të jetë më e lartë te burrat dhe gratë me nivele më të larta të vitaminës D.

Hekuri

Hekuri i ulët mund të çojë në anemi, e cila, nga ana tjetër, mund të shkaktojë infertilitet. Ndërsa hekuri është një mineral që ne zakonisht marrim nga konsumi i proteinave shtazore, ju gjithashtu mund ta merrni atë nga fasule, thjerrëza, spinaq dhe drithëra të fortifikuara. /Gazeta Shneta/