Komunat me raste pozitive, Prishtina paraprinë me numrin më të lartë të infektuarve

2020-11-29 në ora 15:22

Instituti Kombëtar ka bërë të ditur se nga 1,505 testime të kryera janë konfirmuar 626 raste pozitive me covid-19.

Fatkeqësisht, në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 16 viktima si pasojë e përkeqësimit të gjendjes shëndetësore nga covid-19 shkruan GazetaShneta.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 3 raste (84, 79, 53 vjeç), Ferizaj 2 raste (77, 47 vjeç), Gjakovë 2 raste (80, 77 vjeç), Kamenicë 2 raste (62, 54 vjeç), Malishevë 2 raste (79, 67 vjeç), Suharekë 2 raste (76, 70 vjeç), Fushë-Kosovë 1 rast (77 vjeç), Lipjan 1 rast (70 vjeç), Podujevë 1 rast (83 vjeç).”

“Numri total i rasteve pozitive është 39.057 raste nga 142.769 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.005 raste të vdekjes”, thuhet në njoftimin e fundit të IKSHPK-së.

Përgjatë kësaj periudhe janë shëruar 673 pacientë, ndërsa numri i përgjithshëm i tyre është 24,427.

Rastet pozitive janë shënuar në këto komuna: Prishtinë 237 raste, Mitrovicë 52 raste, Ferizaj 33 raste, Gjilan 32 raste, Prizren 29 raste, Podujevë 28 raste, Vushtrri 27 raste, Lipjan 25 raste, Fushë-Kosovë 24 raste, Suharekë 19 raste, Skenderaj 17 raste, Gjakovë 15 raste, Kamenicë 13 raste, Shtime 13 raste, Drenas 12 raste, Rahovec 9 raste, Obiliq 8 raste, Viti 7 raste, Kaçanik 4 raste, Malishevë 4 raste, Graçanicë 3 raste, Klinë 3 raste, Pejë 3 raste, Dragash 2 raste, Shtërpcë 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Deçan, Hani i Elezit, Istog dhe Novobërdë.

Aktualisht, vendi ynë është duke u ballafaquar me një rritje të jashtëzakonshme të rasteve aktive, e që deri më sot ka arritur në 13,625./GazetaShneta/