Kur foshnja fillon të shqelmoj në barkun e nënës, rëndësia e matjes dhe numërimit të tyre

2022-04-28 në ora 22:49

Procesi i shtatzënisë, pa dyshim që është një periudhë e ëmbël e jetës, e kur bebja juaj fillon të shqelmoj, një ndjesi e veçantë kaplon zemrat e çdo nëne.

Sapo vogëlushi juaj në zhvillim të jetë rregullisht në lëvizje, mbani shënime për numërimin e goditjeve të tij për të rritur lidhjen dhe për të ndihmuar mjekun të monitorojë mirëqenien dhe zhvillimin e tyre, shkruan Baby Center përcjell Gazeta Shneta.

Zgjidhni një kohë kur ‘gjimnasti juaj i vogël’ është më aktiv (si pas një vakti) dhe përpiquni të numëroni goditjet e tij në të njëjtën kohë çdo ditë.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Mbështetni këmbët tuaja lart ose shtrihuni në anën tuaj të majtë për t’u vendosur në pozicion. Nëse mendoni se foshnja është në gjumë, provoni të pini një gotë ujë të ftohtë.

Kur e dini se fëmija juaj është zgjuar, filloni orën dhe numërimin. Çdo lëvizje, duke përfshirë kthesat dhe goditjet dhe rrotullimet, është e barabartë me një goditje.

Pasi të keni dëgjuar 10 goditje, regjistroni sa minuta u deshën për ato. Koha mund të variojë nga 30 minuta në dy orë.

Pas një jave apo më shumë, do të përshtateni me modelet e lëvizjes së tij, kështu që do ta dini menjëherë nëse diçka ju duket e gabuar. /Gazeta Shneta/