Ky ilaç i zakonshëm, shpëtoi pacientët e shtruar në spital nga forma e rëndë e Covid-19

2020-10-24 në ora 22:30

Me vazhdimin e përparimit të pandemisë, shumë njerëz janë përqendruar në mënyrën se si ata mund të mbrojnë veten nga një rast serioz i koronavirusit.

Sipas studimit të ri, aspirina mund të jetë në gjendje t’ju shpëtojë nga ndërlikimet fatale të Covidit shkruan burimi BestLife, transmeton Gazeta Shneta.

Një studim i kryer nga ‘Universiteti i Shkollës së Mjekësisë Maryland’, është botuar më 22 tetor në revistën ‘Anestezi dhe Analgjezi’ me të dhëna mjekësore të më shumë se 400 pacientëve me koronavirus të cilët u shtruan në spital gjatë muajve mars deri në korrik për shkak të ndërlikimeve nga infeksioni i tyre.

Sipas kësaj, thuhet se – më shumë se 23 përqind e këtyre pacientëve po merrnin një dozë të ulët ditore të aspirinës (zakonisht 81 miligramë) ose para se të pranoheshin ose menjëherë pasi u pranuan në spital për të menaxhuar sëmundjen kardiovaskulare.

Përdoruesit e aspirinës kishin 43 përqind më pak të ngjarë të vendoseshin në njësinë e kujdesit intensiv dhe 44 përqind më pak të ngjarë të vendoseshin në një ventilator.

“Ky është një zbulim kritik që duhet të konfirmohet përmes një studimi klinik të rastësishëm”, tha udhëheqësi i studimit Dr. Jonathan Chow, një profesor asistent i anesteziologjisë.

Për të kuptuar më shumë rreth komplikimeve të shtatëzanisë KLIKO KËTU.

Përdorimi i aspirinës mund të jetë i dobishëm në kundërveprimin me rrezikun e mpiksjes së gjakut që mund të formohet në pacientët me koronavirus.

“Ne besojmë se efektet e hollimit të gjakut të aspirinës sigurojnë përfitime për pacientët me Covid-19 duke parandaluar formimin e trombit”, tha në një deklaratë bashkëautori i studimit Michael A. Mazzeffi./Gazeta Shneta/