Largojuni këtyre ushqimeve gjatë trimestrit të parë, mund t’i sjellin anomali bebes

2017-05-02 në ora 14:57

Sëmundja e mëngjesit ka tendencë të jetë më intensive gjatë tremujorit të parë, por nëse e dini se si ta trajtoni, mund të keni një shtatzëni më të këndshme.

Kjo ndryshon tek çdo grua, dhe disa kanë simptoma më të rënda ose periudha më të gjata të sëmundjes në mëngjes sesa të tjerët shkruan Pregnancy Magazine, transmeton Gazeta Shneta.

Lexoni për të gjetur se cilat ushqime duhet të shmangni në tremujorin e parë.

Proshuta

Proshuta është e ndjeshme ndaj kontaminimit me listeria, një lloj bakterie të gjetur në ujë dhe papastërtitë, sipas ‘American Pregnancy’.

Listerioza, sëmundja e shkaktuar nga ngrënia e mishit të kontaminuar me listeria, është më e zakonshme tek gratë shtatzëna, duke sugjeruar që ato të jenë më të ndjeshëm ndaj saj, sipas Qendrave të SHBA për Kontrollin e Sëmundjeve.

Listeria është e aftë të kalojë placentën dhe mund të dëmtojë fëmijën tuaj, duke rezultuar në një infeksion potencialisht fatal ose helmim me gjak. Nëse vetëm keni jo-rezistencë ndaj saj, atëherë siguroheni ta pjekni mirë para se ta hani.

Ushqimet pikante

Marrja e ushqimeve pikante mund të shkaktojë diarre. Gjithashtu, gratë shtatzëna që hajnë ushqime pikante janë të prirura për urth.

Kafeina

Pirja e barasvlefshme me 200 miligram ose më shumë gota me kafe në ditë mund të rrisë gjasat e një gruaje për abort në dy herë më shumë, sipas një studimi të botuar në Journal Amerikane të Obstetrikës dhe Gjinekologjisë.

Pijet kafeinoze mund të çrregullojnë trupin tuaj në mënyra të padëshiruara kur jeni duke kaluar nëpër disa ndryshime të mëdha. Përveç dëmtimit të foshnjës, kafeina mund të shkaktoj urth dhe pagjumësi./Gazeta Shneta/