Në këtë formë mund të trajtohen dhimbjet gjatë fazës së menopauzës

2021-07-24 në ora 17:29

Perimenopauza është faza në të cilën zgjasë përreth dy deri në tetë vjet para se të hyni në fazën e dytë, atë të menopauzës.Perimenopauza shkaktohet nga një rënie graduale të hormonit të estrogjenit.

Kur ndodh kjo ulje, cikli juaj fillon të ndryshojë.Ju mund ose të keni periudha të rënda ose të lehta të ciklit tuaj menstrual shkruan VeryWellHealth, transmeton Gazeta Shneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë duke lexuar më shumë KËTU

Shenjat dhe simptomat e zakonshme që tregojnë fazën e menopauzës janë:

-Ndryshime në temperaturën e trupit;

-Probleme me gjumin;

-Thatësi vaginale;

-Ndryshime hormonale;

-Probleme në fokusim;

 

Zakonisht, dhimbjet menstruale janë të zakonshme vetëm gjatë periudhave menstruale, mirëpo këto dhimbje do të jenë prezente edhe në fazën e perimenopauzës duke vazhduar tutje edhe në menopauzë.

Shpesh, këto dhimbje mund të jenë shenjë e miomave të mitrës, endometriozës, problemeve të tretjes apo kancerit.

Trajtimi i menopauzës ndryshon në varësi të shkakut themelor.Në rast se përballeni me mioma, rekomandohet të përdorni qetësues.

Në rastin e endometriozës, mund të jetë e vështirë për t’u trajtuar, pasi trajtimi synon në lehtësimin e simptomave./GazetaShneta/