Një test i ri eksperimental gjaku, mund të parashikojë komplikimet e rënda të shtatzënisë

2022-01-08 në ora 21:01

Një test gjaku një ditor, mund të jetë në gjendje të parashikojë nëse dikush që është shtatzënë do të zhvillojë një çrregullim serioz të presionit të gjakut – disa muaj përpara se të shfaqen simptomat.

Preeklampsia ndodh në rreth 1 nga 20 shtatzëni, zakonisht në tremujorin e tretë, dhe mund të shkaktojë dëmtim të organeve, goditje në tru dhe lindje të parakohshme. Çrregullimet e presionit të lartë të gjakut të lidhura me shtatzëninë janë ndër shkaqet kryesore të vdekjes së nënave në mbarë botën, shkruan MedicalxPress përcjell Gazeta Shneta.

Testi i ri eksperimental përfshin zbulimin dhe analizimin e mesazheve kimike – një formë e ARN-së nga nëna, foshnja dhe placenta. Kjo do t’i lejonte mjekët të dallonin indikacionet e preeklampsisë që në javën e 16-18 të shtatzënisë, përpara shfaqjes së simptomave të tilla si presioni i lartë i gjakut, ënjtja dhe proteinat në urinë.

Hulumtimi i botuar të mërkurën në revistën ‘Nature’ zbuloi se testi i zhvilluar nga kompania me bazë në San Francisko, Mirvie, mund të identifikojë saktë 75% të grave që vazhdojnë të zhvillojnë preeklampsi.

“Shpesh është në tremujorin e parë që shumë nga fillimet e gjendjes ndodhin biologjikisht,” megjithëse simptomat shfaqen vonë në shtatzëni, tha Maneesh Jain, udhëheqës i kompanisë Mirvie. Zbulimi i preeklampsisë pas shfaqjes së simptomave “ju lë shumë pak kohë për të adresuar sfidën. Dhe është kryesisht menaxhimi i krizës.”

Diagnostifikimi i preeklampsisë, tani përfshin testimin e urinës për proteina, matjen e presionit të gjakut dhe kryerjen e testeve të tjera nëse dyshohet. Trajtimi mund të përfshijë pushim në shtrat, mjekim, monitorim në spital ose nxitje të lindjes afër fundit të shtatzënisë. /Gazeta Shneta/