Sa gota ujë duhet të pijë gruaja shtatzënë?

2017-03-05 në ora 17:38

Një grua shtatzënë ka nevojë të pijë përafërsisht 10 gota lëngje (ujë dhe të tjera) ose rreth 2.3 litra në ditë.

Kjo përfshinë edhe rekomandimin deri në 3-4 gota qumësht, shkruan Parents, transmeton Gazeta Shneta.

2.3 litra në ditë pije përfshijnë edhe lëngjet e frutave, perimeve, çaj, supë apo ndonjë pije freskuese jo-alkoolike.

Kafja dhe çaji duhet të konsumohet me masë për shkak të sasisë së kafeinës.

Uji është një nga mënyrat më të mira për rehidratim gjatë ose pas ngrënies. Por përveç kësaj, trupi do të marr ujë edhe nga ushqimet si frutat, perimet dhe ushqimet gjysmë të lëngshme sikurse kosi. /Gazeta Shneta/