Shenjat e para që tregojnë se dhëmbët e bebit tuaj po zhvillohen

2020-06-21 në ora 14:07

Shumë bebe kanë dhëmbin e tyre të parë kur janë mes moshës 6 dhe 10 muajshe.

Dhëmbët në të vërtetë fillojnë të zhvillohen ndërsa fëmija juaj është në mitër.Ato shfaqen brenda një periudhe të shkurtër kohore shkruan BabyCenter, transmeton GazetaShneta.

Dhëmbët e fundit zakonisht shfaqen rreth vitit të dytë të bebit tuaj. Në moshën 3 vjeçare, fëmija juaj mund të ketë një grup të plotë prej 20 dhëmbësh.

Shenjat e para tek bebi që tregojnë për zhvillimin e dhëmbit janë:

-Refuzon ushqimin

-Probleme me gjumin

-Fërkon fytyrën dhe veshët./GazetaShneta/