Si ndikojnë cistet ovariane gjatë shtatzënisë

2020-06-23 në ora 13:58

Cisti është një qese e mbushur me lëng që formohet në disa organe të trupit dhe rritet në njërën apo në dy vezoret.

Disa lloje të cistave mund të shkaktojnë infertilitet ose simptoma shqetësuese shkruan Parenting.FirstCry, transmeton GazetaShneta.

A mund të ndikoj kisti ovarian në shtatzëni?

Po dhe jo. Rreziqet që lidhen varen nga lloji dhe madhësia e kistit gjatë shtatzënisë. Cistat vezore që rriten në madhësi të mëdha marrin hapësirë ​​dhe ushtrojnë presion në fshikëzën urinare ose cistat shpërthehen dhe derdhin përmbajtjen e tyre në zgavrën e barkut.

Në disa raste, kisti shtrembërohet dhe furnizimi i gjakut ndërpritet. Një kist i tillë mund të vdesë dhe të rrisë rrezikun e peritonitit të rëndë që është një inflamacion i rreshtimit të zgavrës së barkut që është i rrezikshëm si për nënën ashtu edhe për foshnjen./GazetaShneta/