Si të gjurmoni ciklin tuaj menstrual kur përpiqeni të ngeleni shtatzënë

2022-07-05 në ora 21:29

Gati për të provuar për një fëmijë? Ja çfarë duhet të dini për ndjekjen e ciklit tuaj mujor.

Shumë gra kanë një shans mjaft të mirë për të mbetur shtatzënë brenda gjashtë muajve deri në një vit, duke përjashtuar çdo çështje themelore shëndetësore që mund të pengojë.

Por nëse doni të optimizoni shanset tuaja për të mbetur shtatzënë, është koha të njiheni me detajet e ciklit tuaj mujor menstrual – dhe çelësi për të mbetur shtatzënë është të kuptoni se kur ovuloni, shkruan burimi What to Expect përcjell Gazeta Shneta.

Ovulacioni është bileta juaj për të bashkuar vezën tuaj me spermën pasi është ajo periudhë e veçantë kohore kur një vezë e pjekur niset nga vezorja juaj.

Sa ditë pas menstruacioneve keni ovulacion?

Nëse po pyesni veten se si e dini se kur jeni duke ovuluar pas menstruacioneve, përgjigja qëndron me një grimë të vogël matematike.

Për të kuptuar se sa ditë pas fillimit të menstruacioneve do të ovuloni, duhet të dini kohëzgjatjen e ciklit tuaj tipik menstrual.

Për disa gra, koha e menstruacioneve është pak mister, që do të thotë se mund t’ju duhet të bëni pak më shumë punë detektive për të zbuluar se kur jeni fertile.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Por nëse periodat tuaja janë po aq të rregullta sa oraret rutinore, ju jeni me fat. Kuptoni se kur mund të jetë dita e parë e menstruacioneve dhe numëroni 14 ditë prapa. Dy deri në tre ditë para asaj dite në ciklin tuaj do të jenë dritarja juaj më pjellore.

Ju gjithashtu mund të përpiqeni të shikoni për disa simptoma të ovulacionit, të tilla si një ndryshim në konsistencën e mukusit tuaj të qafës së mitrës (do të ndihet si e bardha e vezëve) ose rritja e temperaturës bazale të trupit.

Sa kohë duhet për të mbetur shtatzënë nëse gjurmoni ovulimin?

Mesatarisht, në varësi të moshës dhe shëndetit tuaj, gratë në moshën 20-30 vjeç kanë një shans prej 25 deri në 30 përqind për të mbetur shtatzënë gjatë çdo cikli mujor.

Këto përqindje janë mjaft të larta edhe pse veza juaj është e qëndrueshme vetëm për rreth 12 deri në 24 orë. /Gazeta Shneta/