Si të përmirësoni shanset për të mbetur shtatzënë, listë e gjërave të nevojshme për të realizuar

2022-03-24 në ora 23:02

Për fat të mirë, ka disa mënyra natyrale për të rritur fertilitetin tuaj dhe të mbeteni shtatzënë më shpejt.

Në fakt, ndryshimet në dietë dhe në stilin e jetës mund të ndihmojnë në rritjen e pjellorisë deri në 69%, shkruan Healthline përcjell Gazeta Shneta.

Këtu janë disa mënyra natyrale për të rritur pjellorinë dhe për të mbetur shtatzënë më shpejt.

Hani ushqime që janë të pasura me antioksidantë

Antioksidantët si folati dhe zinku mund të përmirësojnë pjellorinë si për burrat ashtu edhe për gratë.

Ndër të tjera, antioksidantët ç’aktivizojnë radikalet e lira në trupin tuaj, të cilat mund të dëmtojnë si spermën ashtu dhe qelizat e vezëve.

Shmangni yndyrnat ‘trans’

Ushqimi i yndyrës së shëndetshme çdo ditë është i rëndësishëm për rritjen e pjellorisë.

Sidoqoftë, yndyrnat trans shoqërohen me një rrezik të shtuar të infertilitetit ovulator, për shkak të efekteve të tyre negative në ndjeshmërinë ndaj insulinës.

Yndyrnat trans zakonisht gjenden në vajrat vegjetarianë të hidrogjenizuar dhe zakonisht janë të pranishme në disa margarina dhe ushqime të skuqura.

Për të mësuar më shumë rreth komplikimeve të shtatzënisë KLIKO KËTU.

Merrni më shumë fibra

Fibrat ndihmojnë trupin tuaj të heqë qafe hormonet e tepërta dhe mban sheqerin në gjak të ekuilibruar.

Disa shembuj të ushqimeve me fibra të lartë janë drithërat, frutat, perimet dhe fasulet.

Një studim zbuloi se ngrënia e 10 gramit më shumë fibër drithëra në ditë shoqërohej me një rrezik më të ulët të infertilitetit ovulativ 44% te gratë mbi moshën 32 vjeçe.

Përdorimi i multivitaminave

Gratë që marrin multivitamina mund të kenë më pak të ngjarë të pësojnë infertilitet ovulator.

Në fakt, rreth 20% e infertilitetit ovulator mund të shmanget nëse gratë konsumojnë tri ose më shumë multivitaminë në javë.

Një studim tjetër zbuloi se një shtesë dietike duke përfshirë çaj jeshil, vitaminë E dhe vitaminë B6, ka përmirësuar shanset e konceptimit.

Largoni kafeinën

Kafeina mund të ndikojë negativisht në pjellorinë e femrës.

Një studim sugjeron që gratë që konsumojnë mbi 500 mg kafeinë në ditë marrin më shumë se 9.5 muaj për të mbetur shtatzënë.

Një konsum i lartë i kafeinës para shtatzënisë është gjithashtu i lidhur me një rrezik të rritur të abortit.

Rritja e konsumit ndaj hekurit

Konsumimi i suplementeve të hekurit, i cili vjen nga ushqime me bazë bimore, mund të ulë rrezikun e infertilitetit ovulator.

Një studim vëzhgues, përfshirë 438 gra zbuloi se marrja e shtesave të hekurit ishte e lidhur me një rrezik prej 40% më të ulët të infertilitetit ovulator. /Gazeta Shneta /