Si t’i parandaloni dhimbjet e këmbëve përgjatë shtatzënisë? (Video)

2017-05-27 në ora 19:08

Dhimbjet e këmbëve janë të zakonshme gjatë shtatzënisë. Këto spazma të dhimbshme të muskujve ndodhin shpesh gjatë natës kur hedhin në shtrat, por ato mund të shfaqen në çdo kohë gjatë gjithë ditës. Zgjatja e këmbës ose orientimi i këmbëve mund të shkaktojë ngërçin e këmbës, transmeton Gazeta Shneta.

Nuk dihet arsyeja e saktë se pse ndodhin dhimbje këmbësh në shtatzëni. Është dyshuar se mitra zgjeruese mund të ushtrojë presion mbi nervat dhe enët e gjakut në këmbë, duke shkaktuar kështu dhimbje në këmbë.

Kalciumi, kaliumi dhe shtesat e fosforit janë sugjeruar si mënyra më e mirë për të parandaluar dhimbje këmbësh. Bisedoni me mjekun tuaj para se të merrni ndonjë supliment./Gazeta Shneta/