Si t’i trajtoni infeksionet vaginale në kushte shtëpie

2018-05-30 në ora 15:25

Infeksionet vaginale janë të zakonshme në shëndetit të grave dhe, në të shumtën e rasteve, nuk përbëjnë rrezik.

Megjithatë ato mund të jenë të pakëndshme dhe mund të përsëriten me kalimin e kohës nëse nuk trajtohen siç duhet. Përveç kësaj, simptomat pothuajse gjithmonë bëhen më të rënda keq nëse nuk trajtohen në kohë.

Simptomat më të zakonshme janë kruajtja, skuqje, acarim, djegia dhe shkarkimi vaginal, parehati ose dhimbje gjatë urinimit. Marrëdhëniet seksuale gjithashtu bëhen të pakëndshme.
Por si ti trajtoni ato në shtëpi? Përdorimi i produkteve natyrale mund t’ju ndihmojnë, por nëse jeni shtatzënë, me gji ose diabetik, trajtimet e tilla nuk rekomandohen.
 1-Uthulla e mollës mund të trajtojë mykin si brenda trupit dhe jashtë tij. Konsumoni uthull me stomakun bosh të tretur në ujë ose shpëlani vaginën me ujë me pak uthull për të rivendosur pH e duhur.
 2-Vaj kokosit ka një efekt qetësues në lëkurën e irrituar falë veti antifungale. Aplikojeni atë drejtpërdrejt në zonën intime nga jashtë dy-tre herë në ditë dhe do të shihni shumë shpejt përmirësime.
3-Tea tree oil ka veti anti-myk, antibakteriale dhe antiseptike. Përzieni disa pika të tij me vajin e kokosit dhe lyeni lëkurën e acaruar./iKub/