Storia e kësaj nëne do t’iu bëj juve që të fshehni menjëherë sheqerin nga fëmijët tuaj

2017-04-24 në ora 17:07

Tabatha Griffith është një nënë e ndërgjegjshme. Kur vajza e saj më e madhe Bellamy, tani 2 vjeçe, ishte 6 muajshe dhe u zhvendos në lëndë të ngurta, Griffith madje bëri një listë ushqimesh për fëmijët e vet. Në supermarket, prindi i ri gjeti një pasuri të produkteve që dëmtonin shëndetin e fëmijës.

“Shumë ushqime që ishin të destinuara ndaj fëmijëve kishin shumë sheqer. Dikush që nuk është lexues i etiketës nuk do ta dijë. Unë kam qenë i befasuar. Ishte padyshim zhgënjyese. ” tha Griffith, një mësuese e shkollës së mesme shkruan Philly, transmeton Gazeta Shneta.

Vitin e kaluar, Shoqata Amerikane e Zemrës lëshoi udhëzime se fëmijët e moshave 2 deri në 18 vjeç duhet të konsumojnë jo më shumë se 25 gramë, ose gjashtë lugë çaji të sheqernave shtesë në ditë dhe fëmijët nën moshën 2 vjeç nuk duhet të kenë sheqer të shtuar.

Dietat e larta në sheqernat e shtuara kanë qenë të lidhura me obezitetin, diabetin, presionin e lartë të gjakut dhe nivelet e pashëndetshme të kolesterolit, për të mos përmendur problemet me dhëmbë.

Sheqeri i shtuar mund të jetë një problem që nga lindja e një fëmije, prandaj tregohuni të kujdesshëm në ushqime./Gazeta Shneta/