Top 5 ushqimet që duhet patjetër konsumuar përgjatë shtatzënisë suaj

2020-11-04 në ora 14:32

Më poshtë, mund të gjeni disa prej ushqimeve që mund të konsumoni përgjatë shtatzënisë.

Zakonisht, kur planifikoni një dietë të shëndetëshme, në listën tuaj duhet patjetër të dominojnë: proteinat, vitaminat dhe mineralet, fibra dhe yndyrna të ngopura e të cilat ndodhen në ushqimet e juaja shkruan Healthline, transmeton GazetaShneta.

Mësoni më shumë rreth komplikimeve gjatë shtatzënisë KËTU

1.Produktet e qumështit

Gjatë shtatzënisë, ju duhet të konsumoni proteina dhe kalcium e të cilat ndodhen në produktet e qumështit.

2.Patatet e ëmbla

Patatet e ëmbla jo vetëm që janë të shiijshme, por ato janë të pasura me beta karotinë, një përbërje bimore që shndërrohet në vitamin A në trupin tuaj.

3.Salmon

Salmoni është i pasur me acide yndyrore si omega 3 që ka një mori përfitimesh.

4.Brokoli

Jo vetëm brokoli, por edhe perimet e gjelbërta kanë një mori lëndë ushqyese që ju duhet, duke përfshirë fibra, vitamin C, vitamin K, vitaminë A, kalcium, hekur dhe kalium.

5.Avokado

Avokado është një frut i përsosur pasi përmban acide yndyrore të pangopura.Në përgjithësi, janë të pasura më fibra, vitamin B, vitaminën K, kalium, vitaminën C dhe E./GazetaShneta/