Trajtimi i akneve në mënyrë natyrale

2017-02-28 në ora 09:49

Ka shumë mënyra për të luftuar aknet në mënyrë natyrale, një gjë që funksionon shumë mirë e që nuk ka nevojë të shqetësoheni për të blerë tretman në barnatore, të cilat nuk janë edhe aq efektive.

Ju mund të largoni aknet në shtëpi duke përdorur ilaçet natyrale që është një shprehi e mirë. Shumë tinejxher zakonisht përballen me aknet me panik, duke mos pasur ide se si ti largojnë ato. Nëse ata ftohen në ndonjë mbrëmje mature dhe fytyra e juaj është tmerrësisht e mbushur me puçrra, atëherë përdorni ilaçet e dhëna më poshtë.

1. Mjaltë dhe limonë

Është njëra prej ilaçeve më efektive natyrale. Mënyra më e mirë për të lyer lëkurën e juaj dhe për të tharë aknet. Ky ilaç është shumë i njohur, e tërë që ju duhet është një rriskë lëmon të cilën e futni në mjaltë dhe mandej e lyeni fytyrën tuaj. Tani e kuptuar nuk ka nevojë për ndonjë recetë mrekullibërëse për largimin e akneve.

2. Avulli

Avulli është njëra prej mënyrave më të mira për të luftuar kundër akneve. Sa herë që shkoni në sallonet e bukurive, ju keni mundësi që të hiqni toksina nga fytyra e juaj nëse keni lëkurë delikate. Lajmi i mirë, këtë procedurë të shërimit mund ta bëni edhe në shtëpi. Për të intensifikuar edhe më mirë veprimin ju mund të shtoni vaj esencial dhe çaj në ujin e vluar. Në fillim mund të keni problem duke e lënë fytyrën në avull por do e shihni që ja vlen në fund.

3. Akulli

Uji i ngrirë është një mënyrë magjike për shërimin e akneve. Është e lehtë, vetëm vendosni akullin në një plastik dhe mbajeni atë në pjesë të caktuara të fytyrës për pak minuta. Akulli hap poret duke zvogëluar dhe mbrojtur lëkurën nga ndonjë baktere. Përdorimi i akullit po ashtu ndihmon në reduktimin si të skuqjeve ashtu edhe të ënjtjeve në lëkurë.

4. Maskë argjile

Maskat natyrale të argjilës pastrojnë lëkurën dhe largojnë toksina. Maskat e argjilës janë pak a shumë të ngjashëm më avullin. Do ju pëlqen të keni maskë argjile dhe do të jetë jashtëzakonisht interesant kontakti i lëkurës së juaj me argjilën që e bën lëkurën shumë të pastër. Një maskë e tillë ka shumë benifite dhe një prej tyre është edhe luftimi i akneve.

5. Domatet

Një sëmundje malcuese siç janë aknet mund të trajtohen suksesshëm edhe me ndihmën e domateve të cilat janë të pasura me vitaminë C, K, A. Mjafton të vendosni një rriskë të domateve në fytyrën e huaj dhe do të harroni ku i keni puçrrat. Domatet janë acidike për nga natyra dhe do ju ndihmojnë për të larguar puçrrat e juaja. Plus, domatet janë të pasura me antioksidante që luftojnë radikalet e lira.

6. Jogurti dhe maska me tranguj

A e keni ditur që trangujt luftojnë aknet? Trangujt përmbaj acid askorbik që është shumë efektiv për personat që kanë probleme me lëkurë dhe akne. Për më shumë, trangujt kanë përbërje 95 për qind ujë, gjë që e hidraton tërësisht lëkurën e juaj. Një maskë me jogurt dhe tranguj për fytyra ka agjente antibakteriale dhe antipuçrra që po ashtu zhduk të gjitha aknet dhe vijat e padëshiruara në fytyra. Maska e tillë është një armë super e madhe kundër akneve.

7. Dietë të shëndetshme

Ndonjë herë dieta e keqe mund të shkaktojë aknet. Në fakt, shumica e sëmundjeve janë rezultat i keq ushqyerjes. Andaj duhet të jeni të sigurt dhe të konsumoni ushqim të mirë në baza ditore. Shmanguni nga ushqimi i rrugës dhe pasurojeni dietën e juaj me fruta dhe perime dhe mos harroni të merreni edhe me aktivitet fizike.

Pavarësisht a jeni tinejxher, do të jetë e vështirë që të luftoni aknet. Por, fatmirësisht ka pak mënyra efektive që do ju ndihmojnë largimin e tyre për pak kohë nga fytyra e juaj.