Trendi më i ri dhe efikas i largimit të shenjave të shtatzënisë, përmes makiazhit dhe kremrave

2017-07-08 në ora 19:05

Shenjat e shtatzënisë janë një realitet për shumë të rritur – por prania e tyre mund të jetë një zhgënjim i vërtetë.

Ka shumë arsye pse një person mund të fitojë rrudha në pjesën e stomakut, qoftë përmes ndryshimeve në peshë ose përmes shtatëzanisë, por zakonisht janë më të zakonshme për gratë.

Por. për fat të mirë ka trajtime që mund të bëni për të zvogëluar dukshmërinë e linjave në lëkurën tuaj, transmeton Gazeta Shneta.

Trajtimi me makiazh

Nëse jeni në nguti për një rregullim të shpejtë të shenjave të shtatzënisë, aplikimi i makiazhit mund të jetë një zgjidhje e menjëhershme.

Ju mund të bleni kamuflazh kozmetikë nga numri i lartë i barnatoreve dhe të aplikoni në seksione të vogla të lëkurës së prekur.

Disa nga makiazhet janë të papërshkueshëm nga uji dhe mund të zgjasin deri në tre ditë.

Kohët e fundit, ASOS u lavdërua për përdorimin e fotove të bukura të paprekura të modeleve të cilat shfaqin shenja të shtrënguara në fundet e tyre dhe blerëset janë të kënaqur.

Trajtimi me kremra

Ka shumë kremra, xhele dhe locione të ndryshme që pretendojnë të “shërojnë” shenjat e shtatzënisë.

Megjithatë, nuk ka gjasa që ata të mund të arrijnë këtë qëllim apo edhe të ndihmojnë në zhdukjen e shenjave.

Nëse ju do të aplikoni moistruizer të lëkurës në trupin tuaj, koha më e mirë për të trajtuar shenjat e shtatzënisë është kur ato janë të kuqe ose vjollcë.

Disa njerëz përdorin gjalpin e kakaos në lëkurën e tyre, pasi që njihet për vetitë anti-plakje të tij.

Nëse përdorni një mjet shërues të tillë, masazhoni mbi lëkurën tuaj rreth dy herë në ditë.

Produkte të tjera të njohura natyrale përfshijnë të bardhët e vesë, vaji i ullirit, lëngu i limonit dhe madje edhe fetat e patateve./Gazeta Shneta/