Tri suplemente për një gjumë më të mirë

2017-04-13 në ora 08:23

Harroni problemet e gjumit njëherë e për gjithmonë më suplementet dhe erëzat e ndryshme

Gjumi i parehatshëm, pozitat e papërshtatshme e gjëra të tilla janë prishës i ditës së re. Këto janë 3 suplemente që mund t’i përdorni për një gjumë më të mirë, transmeton Gazeta Shneta.

Përsërisni pas nesh: Gjumi është shumë i rëndësishëm. Është mënyra e rigjenerimit të trupit tone dhe i largon qeskat e zezat ndër sy më mirë se çdo lloj grimi.

Na mban të shëndetshëm dhe mund të na bëjë të dukeni më të ri. Një studim I bërë nga Michael Scullin, drejtor i Universitetit  të Bejlor, ka gjetur se gjumi i mirë dhe i rehatshëm është i lidhur ngushtë me funksionimin mental të mirë 28 vjet më pas.

1.Kamomilja

Dy lloje të kamomilës përdorën për shkaqe shëndetësore, për qetësim dhe lehtësim për të fjetur përdoret kamomilja gjermane dhe ajo e njohur ai Angleze. Lulja e tharë mund të futet në ujë për ta bërë në formë të çaji, ose qeskat me çaj që janë të gatshme në supermarket mund të ju kryejnë punë.

2.Livando

Është aromë shumë e këndshme që ju kujton pasditës e verës përplot lule dhe gjethe. Lulet e thara mund të jenë të future në qeska të vogla ose vaji i livandos mund të përdoret për masazhë ose për dush.

3.Triptofani

Ky është një aminoacid esencial që mund të gjendet në ushqime të ndryshme. Nëse e kombinojmë më vitamën B6 atëherë e fitojmë serotoninin dhe niacinin  në mëlci. Kur kjo fillon të qarkullojë në trup, ai e kthen atë në melatonin – hormone i cili të shtyn të bësh gjumë. / Gazeta Shneta /